İşçinin Başka Şubede Görevlendirilmesi Mümkün Mü

İşçinin Başka Şubede Görevlendirilmesi Mümkün Mü

İşveren işçinin çalıştığı şubeyi değiştirmek isterse işçinin rızası alınmalıdır, işçi rıza vermezse işveren haklı fesihle sözleşmeyi sonlandırabilir.

İşçiye Yazılı Bildirim Yapılmalı

İşçi, çalıştığı şubeden memnun olsa bile bazen ihtiyaca göre işveren şube değiştirmek isteyebilir. Bu durum işçinin çalışma ortamında ve bazen çalışma koşullarında değişiklik yapacaktır. İşte bu yüzden işçinin rıza göstermesi gerekir.

İş kanuna göre işveren, iş sözleşmesinde esaslı bir değişiklik yapacaksa işçinin rızası alınmalıdır. İşçinin çalıştığı şubenin değiştirilmesi de esaslı değişikliklerden biridir. Bu yüzden işçiye yazılı olarak bildirim yapılmalı ve 6 günlük süre tanınmalıdır. İşçi bu 6 gün içinde kabul ya da ret kararını bildirmelidir. Cevap vermemesi de kabul anlamına gelecektir. İşçi kabul etmezse işveren sözleşmeyi feshedebilir. Ancak işveren bildirim sürelerine uymalıdır. 

İşçi ve işveren çalışma koşullarını aralarında anlaşarak değiştirebilir. İşçi işe başlarken imzalanan sözleşmede işveren tarafından yapılan değişikliğin işçi tarafından kabul edilmesi gerektiği yönünde madde bulunabilir. Bu durumda ise işçi yapılan değişiklikleri kabul etmek durumundadır. İşçinin kabul etmemesi halinde işveren sözleşmeye aykırılık nedeniyle sözleşmeyi sonlandırabilir.

İşçinin şube değişikliği aynı il sınırları içinde olmazsa bu durumda haklı fesih hakkı işverendedir. İşçi böyle bir değişikliği kabul etmek zorunda değildir. Rızasının alınması şarttır. 

Bu şekilde sözleşmesi sonlanan işçi önce arabulucuya başvurabilir. Anlaşma sağlanamazsa dava açılacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.