İşçinin Emeklinin Gözü 2 Aralık’ta Yapılacak Olan Toplantıda

İşçinin Emeklinin Gözü 2 Aralık’ta Yapılacak Olan Toplantıda

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, asgari ücretin belirlenmesi için ilk toplantının 2 Aralık’ta yapılacağını açıkladı.

Müzakereler Başlıyor

Her sene Aralık ayında yapılan müzakerelerle asgari ücretin bir sonraki sene için oranı belirlenmektedir. İşçinin, emeklinin ve pek çok çalışanın gözü ise bu sene yapılacak olan toplantılarda. Asgari ücret tespit komisyonunun ilk toplantısının tarihi belli oldu. Bakan Selçuk, ilk toplantının 2 Aralık’ta bakanlıkta yapılacağını bildirdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 2 Aralık’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılacak. Bu toplantılara işçi, işveren, sendikalar ve bakanlık katılacak. Bu toplantılar komisyonun, işçinin ve işverenin ev sahipliğinde de yapılacak. Tüm bu toplantılarda teklifler sunulacak, müzakereler yürütülecek. Son toplantı yine bakanlıkta yapılacak ve nihai karar verilecek.

Asgari ücrete yapılacak olan zam sadece asgari ücretlileri ilgilendirmiyor. Pek çok çalışanın da emeklinin gözü de belirlenecek olan bu miktarda. Çünkü asgari ücrete yapılan zam oranı diğer ücretli çalışanlara yapılacak olan zammın belirlenmesinde büyük önem taşıyor.

Belirlenecek olan asgari ücret 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak ve 2021 yılına kadar uygulanacak. Bir yıl boyunca geçerli olacağı için büyük önem taşıyor. İşçi, emekli ya da ücretli çalışanlar bu zam pazarlığının sonucunu bekliyor. Görüşmelerin başlaması ile teklifler de ortaya çıkacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.