TCDD’de Taşeron İşçi Sayısı Arttı, Kadro Hayal Oldu

TCDD’de Taşeron İşçi Sayısı Arttı, Kadro Hayal Oldu

Ulaştırma bakanı TCDD’de çalışan taşeron işçi sayısının geçen seneye göre arttığını açıkladı. Taşeronun kadro umudu hayal oldu.

Taşeron Sayısı Artıyor

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda geçen sene yapılan toplantıda TCDD’nin taşeron işçi sayısı 2 bin 800 olarak açıklanmıştı. Taşeronda yaşanan gelişmeleri takip etmek isteyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın cevaplaması için yazılı soru önergesi verdi. Turhan soruyu TCDD’de bu sene 3 bin 447 taşeron işçi çalışıyor şeklinde yanıtladı. TCDD’de istihdam edilen taşeron işçilerin 2 bin 558’i TCDD Taşımacılık AŞ’de, 217’si TÜLOMSAŞ’ta, 236’sı TÜDEMSAŞ’ta ve 406’sı ise TÜVASAŞ’ta çalışmaktadır. Görüldüğü üzere geçen seneye nazaran taşeron işçi sayısı bir hayli artmıştır. 

İşçilerin Umudu Tükeniyor

Yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile taşeron işçi alımının yapılmaması, mevcut işçilerin ise kadro dahilinde ve kendi alanlarında çalıştırılması istenmişti. Ancak görülen tablo tam aksini göstermektedir. Taşeron alımı yapılmaya halen devam edilmektedir. Mevcut çalışanların kadro umudu da giderek sönmektedir.

Taşeron işçiler arasında ayrım gözetilmeksizin kadro verilmelidir. Kamuda çalışmakta olan kiralık araç şoförleri, hastane bilgi işlem personelleri, karayolları, demiryolları, PTT ve orman çalışanlarında taşeron çalıştırma oranı oldukça yüksektir.

KİT’lere kadro verileceği vaat edilse de gerçekleşmesine halen çok yol vardır. CHP’li Gürsel, kararnamelerle alınan kararların bir an önce uygulanmasını istedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.