İşçinin Üstünün Aranması Yasal Olarak Mümkün Mü

İşçinin Üstünün Aranması Yasal Olarak Mümkün Mü

İşçilerin işyerine giriş ve çıkışlarda üst araması yapılması yasal olarak mümkün müdür?

Eşit Davranılarak Arama Yapılabilir

Güvenlik için pek çok işyerinin giriş ve çıkışında işçiler x-ray cihazlarından geçirilmekte, üsteleri ve çantaları aranmaktadır. Bu uygulama eşit davranma ilkesine uygun olması halinde yasaldır. Çünkü aramanın haklı bir nedeni vardır ve güvenlik için yapılmaktadır. Ancak bu sınırın aşılması ya da işçilerden birine ayrımcılık yapılması gibi hallerde eşitlik ilkesine aykırılık oluşur. Her işçinin üstü ve eşyası aynı şekilde aranmalıdır. Sınırın aşılması halinde özel yaşama müdahale oluşacaktır. Yani işçinin aranmasında sınır herkese eşit davranılması ve özel yaşama müdahale edilmemesidir. 

Değerli malların olduğu yerde çalışan işçilerin daha detaylı aranması mümkündür. Ancak bu durumda da o departmanda çalışan herkes aynı şekilde aranmalıdır. 

Eğer işçi sayısı fazla ise ve hepsinin tek tek aranması mümkün değilse aranacak olan işçiler nesnel ölçütlere göre belirlenmelidir. İşçinin onurunu kıran, bende bütünlüğüne zarar veren ya da gereksiz zaman alan uygulamalar yapılmamalıdır. 

Arama yapılırken öncelik güvenli kapıları kullanma olmalıdır.  Mümkün değilse detektör kullanımı ya da elle yoklama yöntemi uygulanabilir. Elle üst araması her zaman en son çare olmalıdır. Üst aramaları sırasında işçi yalnız olmamalı ve arama kalabalık içinde yapılmalıdır. İşçinin mahremiyeti korunurken, aramada ele geçen usulsüz şeyin o işçinin eşyası olduğu da kanıtlanacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.