İşçinin Üstünün Aranması Yasal Olarak Mümkün Mü

İşçinin Üstünün Aranması Yasal Olarak Mümkün Mü
İşçinin Üstünün Aranması Yasal Olarak Mümkün Mü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eşit Davranılarak Arama Yapılabilir

Güvenlik için pek çok işyerinin giriş ve çıkışında işçiler x-ray cihazlarından geçirilmekte, üsteleri ve çantaları aranmaktadır. Bu uygulama eşit davranma ilkesine uygun olması halinde yasaldır. Çünkü aramanın haklı bir nedeni vardır ve güvenlik için yapılmaktadır. Ancak bu sınırın aşılması ya da işçilerden birine ayrımcılık yapılması gibi hallerde eşitlik ilkesine aykırılık oluşur. Her işçinin üstü ve eşyası aynı şekilde aranmalıdır. Sınırın aşılması halinde özel yaşama müdahale oluşacaktır. Yani işçinin aranmasında sınır herkese eşit davranılması ve özel yaşama müdahale edilmemesidir. 

Değerli malların olduğu yerde çalışan işçilerin daha detaylı aranması mümkündür. Ancak bu durumda da o departmanda çalışan herkes aynı şekilde aranmalıdır. 

Eğer işçi sayısı fazla ise ve hepsinin tek tek aranması mümkün değilse aranacak olan işçiler nesnel ölçütlere göre belirlenmelidir. İşçinin onurunu kıran, bende bütünlüğüne zarar veren ya da gereksiz zaman alan uygulamalar yapılmamalıdır. 

Arama yapılırken öncelik güvenli kapıları kullanma olmalıdır.  Mümkün değilse detektör kullanımı ya da elle yoklama yöntemi uygulanabilir. Elle üst araması her zaman en son çare olmalıdır. Üst aramaları sırasında işçi yalnız olmamalı ve arama kalabalık içinde yapılmalıdır. İşçinin mahremiyeti korunurken, aramada ele geçen usulsüz şeyin o işçinin eşyası olduğu da kanıtlanacaktır.

İşçinin Üstünün Aranması Yasal Olarak Mümkün Mü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın