İşten Çıkarılan İBB İşçilerinden 4’ü Açtığı Davayı Kazandı

İşten Çıkarılan İBB İşçilerinden 4’ü Açtığı Davayı Kazandı
İşten Çıkarılan İBB İşçilerinden 4’ü Açtığı Davayı Kazandı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB İşe Alacak ya da Tazminat Ödeyecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri öncesinde apar topar işe alındıkları gerekçesiyle 1.500 işçi işten çıkarılmıştı. Bu işçiler konuyu yargıya taşıyarak işe iade talep ettiler. Davaların çoğunluğu devam ederken 4 tanesinde sonuç alındı. 4 davada işçiler lehine karar verildi. Böylelikle işçiler belediyeye talepte bulunarak işe başlamalarını isteyebilecektir. Eğer İBB kabul etmezse bu durumda işçilerin en çok 4 aya ait brüt maaşlarını ödemek durumunda kalacaktır. Bununla birlikte bugüne kadar alamadıkları maaşları da talep edilecektir. 

İlk derece mahkemeleri tarafından verilen bu kararlar istinaf mahkemesine de İBB tarafından götürülecektir. Ancak şu durumda ilk derece mahkemesinin verdiği kararın uygulanması gerekmektedir. İBB yürütmeyi durdurma talepli bir dilekçe verecek ve ardından da istinaf mahkemesi bu talebi öncelikli olarak karara bağlayacaktır. Eğer yürütmeyi durdurma talebi kabul olursa bu durumda işe alınma süreci mahkeme kararının sonuna kadar askıya alınacaktır. Ancak reddedilirse işçiler işe alınacaktır.

İlk derece mahkemeleri tarafından verilen işe iade kararlarının diğer işçiler için de emsal teşkil edebileceği konuşulmaktadır. Her ne kadar bu kararların diğer mahkemeler için bir bağlayıcılığı olmasa da yön göstermesi açısından son derece önemlidir.

İşten Çıkarılan İBB İşçilerinden 4’ü Açtığı Davayı Kazandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın