İşten Çıkarılan İBB İşçilerinden 4’ü Açtığı Davayı Kazandı

İşten Çıkarılan İBB İşçilerinden 4’ü Açtığı Davayı Kazandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde işçi olarak çalışırken yeni başkan Ekrem İmamoğlu tarafından işten çıkartılan 1500 işçiden 4’ü işe iade davasını kazandı.

İBB İşe Alacak ya da Tazminat Ödeyecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri öncesinde apar topar işe alındıkları gerekçesiyle 1.500 işçi işten çıkarılmıştı. Bu işçiler konuyu yargıya taşıyarak işe iade talep ettiler. Davaların çoğunluğu devam ederken 4 tanesinde sonuç alındı. 4 davada işçiler lehine karar verildi. Böylelikle işçiler belediyeye talepte bulunarak işe başlamalarını isteyebilecektir. Eğer İBB kabul etmezse bu durumda işçilerin en çok 4 aya ait brüt maaşlarını ödemek durumunda kalacaktır. Bununla birlikte bugüne kadar alamadıkları maaşları da talep edilecektir. 

İlk derece mahkemeleri tarafından verilen bu kararlar istinaf mahkemesine de İBB tarafından götürülecektir. Ancak şu durumda ilk derece mahkemesinin verdiği kararın uygulanması gerekmektedir. İBB yürütmeyi durdurma talepli bir dilekçe verecek ve ardından da istinaf mahkemesi bu talebi öncelikli olarak karara bağlayacaktır. Eğer yürütmeyi durdurma talebi kabul olursa bu durumda işe alınma süreci mahkeme kararının sonuna kadar askıya alınacaktır. Ancak reddedilirse işçiler işe alınacaktır.

İlk derece mahkemeleri tarafından verilen işe iade kararlarının diğer işçiler için de emsal teşkil edebileceği konuşulmaktadır. Her ne kadar bu kararların diğer mahkemeler için bir bağlayıcılığı olmasa da yön göstermesi açısından son derece önemlidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.