İstihbarı Bilgilerle Sözleşmeyi Yenilememek Anayasaya Aykırıdır

İstihbarı Bilgilerle Sözleşmeyi Yenilememek Anayasaya Aykırıdır

İstihbarı bilgilerle sözleşmesi yenilenmeyen astsubayın açtığı davada AYM, hak ihlali kararı verdi.

İstihbarı Bilgiler Tek Başına Yeterli Değildir

TSK bünyesinde sözleşmeli olarak görev yapan astsubayın sözleşmesi kurumu tarafından yenilenmemiştir. Kurum bu işlemin sebebini açıkça göstermemiş ve tebligat yapmadan ilişik kesmiştir. Davacının mesleki kariyerinde sözleşme yenilememek için bir sebep yoktur. Davalı ise sözleşmesi yenilenecek olan 21 personelin sicil sıralamasında davacının 11. sırada olduğunu belirtmiştir. Kendisinden sonraki 7 kişinin istihbari kaydı olmadığından onların sözleşmesi yenilenmiştir.

Davacının askeri hizmete özgü Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HVBS) internet ağı üzerinden votka gibi ürünlerin satışını yaptığı belirlenmiştir. Ayrıca bir saadet zincirine dahil olduğu ve bazı arkadaşlarını da dahil ettiği belirlenmiştir. Bu iddialardan ötürü idare takdir yetkisini kullanarak sözleşmeyi yenilenmemiştir.

Yerel mahkeme ve Danıştay’dan ret sonucu alan davacı, AYM’ye bireysel başvuru yapmıştır. AYM kararında başvurucuya isnatların bildirilmediği için savunma yapma imkanı olmadığına dikkat çekti. Başvurucu hakkındaki iddiaları bilmediğinden ötürü aksini ispat edememiştir. Bu nedenle silahların eşitliği ilkesi ihlal edilmiştir.

İdare elde ettiği istihbarı kayıtlara göre tek taraflı olarak sözleşmeyi feshetmiştir. Yargılama aşamasında sadece idarenin sunduğu delillerle hüküm tesis edilmiştir. Bu yüzden çekişmeli yargılama ilkesi ihlal edilmiştir. Bu ihlallerden ötürü AYM başvurunun kabulüne karar vermiştir. Davanın yeniden yargılama için Askeri Yüksek Mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.