İşveren 5 Puanlık Prim İndirimi Hakkını Kaybediyor

İşveren 5 Puanlık Prim İndirimi Hakkını Kaybediyor

Bir işyerinde kaçak işçi çalıştırıldığının tespiti halinde 5 puanlık indirim hakkı tüm faiziyle geri alınıyor ve 1 yıl boyunca haktan mahrum kalıyor.

İşverenin 5 Puanlık İndirim Hakkı

SSK’lı işçiler için 34,5 puanlık prim ödeniyor. Bu primin 14 puanı devlet tarafından 20,5 puanı ise işveren tarafından ödeniyor. Tüm işverenler için 5 puanlık prim 2008’den beri hazine tarafından karşılanmaktadır. Bu indirimden yararlanmak için bildirimde bulunmak gerekiyor.

Primini yasal süre içinde ödeyen, idari para cezası bulunmayan ve gecikme zammı olmayan işverenler bu destekten yararlanıyor. 2016 yılında yapılan değişiklikler ile prim indiriminden Bağ-Kurlular da yararlanmaktadır. Böylece işverenin prim yükü bir nebze daha hafifletilmektedir. 

Kaçak İşçi Çalıştırana Teşvik Yok

Yapılan denetimlerde işverenin kaçak işçi çalıştırdığının tespit edilmesi halinde bu 5 puanlık prim indirim hakkı uygulanmıyor. Hatta işverenin daha önce bu destekten yararlandığı miktar da hesaplanır ve yasal faizi ile geri alınır.

İşçi başına bir ayda 238 lira prim hazine tarafından karşılanmaktadır. Yılda 28 bin liraya tekabül etmektedir. İşte bu miktar gecikme zammı ile birlikte geri alınacaktır. Eğer işveren kendisi için de yararlanmışsa o da iade edilecektir.

Bu mali yükün yanı sıra işverenin bu teşvikten en az 1 yıl süreyle yararlanması da yasaklanacaktır. Böylece kaçak işçi çalıştıran işveren çifte zarara girecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.