Türk-İş Zam Asgari Ücret Zam Talebini Açıkladı

Türk-İş Zam Asgari Ücret Zam Talebini Açıkladı

Asgari ücret pazarlığı başlarken işçi temsilcisi olan Türk-İş tarafından 558 lira zam beklentileri olduğu açıklandı.

Pazarlık 2 Aralık’ta Başlıyor

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren başlayacak olan asgari ücret zam pazarlığı için ilk toplantı 2 Aralık’ta başlayacaktır. İlk toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde toplanacaktır. Toplantıda işçileri temsil edecek olan Türk-İş toplantı öncesinde zam talebini açıkladı. 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, CHP Ekonomi Masasında toplantılardan beklentiyi açıkladı. Sendika tarafından 558 lira zam bekledikleri ifade edildi. Zam beklentisinin gerekçesi de açıklandı. Türk İş tarafından yapılan hesaplamalar ile minimum yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğu belirtildi. Bu rakamın altında olan hiçbir teklifin konuşmaya değer olmadığı açıklandı. 

Hükümetin Teklifi Ne Olacak?

1 0cak 2020'den itibaren geçerli olacak asgari ücret için sendika yaklaşık yüzde 40 zam beklentisi olduğunu açıkladı. Ancak zam oranları toplantıda belli olacaktır. Aralık ayı boyunca yapılacak olan toplamda 4 toplantı sonucunda rakam belirlenecek. 15 kişiden oluşan asgari ücret tespit komisyonu nihai kararı verecektir.

Toplantıda işçiler Türk-İş tarafından temsil edilecekken,  işveren kesimini ise TİSK tarafından temsil edilecektir. İşçi temsilcilerinin teklifi açıklandığına göre sıra işveren tarafından verilecek olan teklifte. Bu teklifler alındıktan sonra ise görüşmeler başlayacaktır. Aralık ayının sonuna gelmeden nihai karar verilecek ve zam teklifi açıklanacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.