İşverenin Asgari Ücret Zam Teklifi Belli Oldu

İşverenin Asgari Ücret Zam Teklifi Belli Oldu

Asgari ücret pazarlığının üçüncü toplantısında işverenler yüzde 12 yani 2.262 lira zam teklif etti.

Yüzde 12 Zam İstendi

İşçilerin 2020 yılı zam oranı için teklifler alınmaya devam ediyor. İlk olarak işçi temsilcisi olan sendikalardan teklif alınmıştı. Sendikalar 2.578 liranın altındaki bir teklifin kabul edilebilir olmadığını açıklamıştı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ise işverenlerin adına teklifini sundu. Patronlar yüzde 12 zam teklifinde bulundu. Yani asgari ücretin 2.262 lira olmasını istediler. İşverenlere göre 2019 yılı enflasyon oranı yüzde 12 dolayında olacaktır.

Enflasyon kadar zam verilmesi yeterli olacaktır. İşverenlere göre işçiye 242 liralık zam yapılacaktır. Zaten bu oranın 100 lirası devlet desteği olarak ödenmektedir.
İşveren temsilcisi TİSK teklifine dayanak olarak ise işsizliğin rekor düzeye ulaşması, yakın zamanda seçim olmayacağı ve kayıt dışılığın artmasını gösterdi.

Bu yüzden işçiler makul zam oranları ile çalışmayı kabul edecektir. İşverenler tekliflerinin üzerinde zam yapılacaksa 100 lira olan devlet desteğinin 200 liraya çıkarılmasını istedi. Aksi takdirde işten çıkarmalar olabileceğini hatırlattı. İşçi maliyetinin yükselmesinden ötürü maliyeti karşılayamayan işveren işçi çıkarabilir. 

2019 yılı için asgari ücret 2.020 lira olarak uygulanmıştı. 2020 asgari ücret için işçiler 2.578 lira teklif ederken işveren 2.262 lira teklif etti. İşçi ve işverenlerin teklifi alındığına göre şimdi sıra hükümet kanadından gelecek olan tekliftedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.