İşyerinde Dedikodu Yapmak Haklı Fesih Sebebi

İşyerinde Dedikodu Yapmak Haklı Fesih Sebebi
İşyerinde Dedikodu Yapmak Haklı Fesih Sebebi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Somut Delillerle İspatlanmalıdır

Bir hastanede hasta bakıcı olarak çalışan kişi, mesai arkadaşlarının dedikodusunu yaptığı gerekçesi ile işten çıkarıldı. Tazminat alacakları da ödenmedi. İşçi İş Mahkemesi’ne başvurarak fazla mesai ve genel tatil alacakları ile kıdem ve ihbar tazminatlarını istedi. İşyerinde tehdit ve hakaretlere maruz kaldığı, bu davranışlara itiraz ettiği ve alacaklarının ödenmesini istediği için işten çıkarıldığını iddia etti.

Davalı hastane ise işçinin iki mesai arkadaşının dedikodusunu çıkararak çalışma düzenini bozduğu, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davrandığı gerekçesi ile işten çıkarıldığını savundu. Yerel mahkeme kısmen kabul kararı verdi.

Yerel mahkeme davacı ve davalının iddialarının doğruluğunu anlamak için tanık beyanlarına başvurdu. Tanıklar ise davacının işyerindeki iki iş arkadaşı hakkında aldatma dedikodusu çıkardığını beyan etti. Mahkeme davacının bu davranışının iş sözleşmesinin ağır ihlali olduğuna hükmetti. İşverenin haklı fesihle sözleşmeye son verdiğinden bahisle kıdem ve ihbar tazminatlarının reddine, fazla mesai ile genel tatil alacaklarının kabulüne karar verdi.

Dosya Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından temyiz edildi. Yargıtay ise işçinin dedikodu çıkardığı ve bu dedikoduların içeriğinin somut delillerle ispatlanmadığı gerekçesi ile bozma kararı verdi. Fazla mesai ve genel tatil alacaklarının yanı sıra kıdem ve ihbar tazminatı alacaklarının da ödenmesine karar verdi.

İşyerinde Dedikodu Yapmak Haklı Fesih Sebebi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın