İşyerinde Dedikodu Yapmak Haklı Fesih Sebebi

İşyerinde Dedikodu Yapmak Haklı Fesih Sebebi

İş yerinde iş arkadaşlarının dedikodusunu yapan işçinin tazminatsız işten çıkarılmasına Yargıtay dur dedi.

Somut Delillerle İspatlanmalıdır

Bir hastanede hasta bakıcı olarak çalışan kişi, mesai arkadaşlarının dedikodusunu yaptığı gerekçesi ile işten çıkarıldı. Tazminat alacakları da ödenmedi. İşçi İş Mahkemesi’ne başvurarak fazla mesai ve genel tatil alacakları ile kıdem ve ihbar tazminatlarını istedi. İşyerinde tehdit ve hakaretlere maruz kaldığı, bu davranışlara itiraz ettiği ve alacaklarının ödenmesini istediği için işten çıkarıldığını iddia etti.

Davalı hastane ise işçinin iki mesai arkadaşının dedikodusunu çıkararak çalışma düzenini bozduğu, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davrandığı gerekçesi ile işten çıkarıldığını savundu. Yerel mahkeme kısmen kabul kararı verdi.

Yerel mahkeme davacı ve davalının iddialarının doğruluğunu anlamak için tanık beyanlarına başvurdu. Tanıklar ise davacının işyerindeki iki iş arkadaşı hakkında aldatma dedikodusu çıkardığını beyan etti. Mahkeme davacının bu davranışının iş sözleşmesinin ağır ihlali olduğuna hükmetti. İşverenin haklı fesihle sözleşmeye son verdiğinden bahisle kıdem ve ihbar tazminatlarının reddine, fazla mesai ile genel tatil alacaklarının kabulüne karar verdi.

Dosya Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından temyiz edildi. Yargıtay ise işçinin dedikodu çıkardığı ve bu dedikoduların içeriğinin somut delillerle ispatlanmadığı gerekçesi ile bozma kararı verdi. Fazla mesai ve genel tatil alacaklarının yanı sıra kıdem ve ihbar tazminatı alacaklarının da ödenmesine karar verdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.