İşyerinde Küfürlü Konuşmak İşten Atılma Sebebi

İşyerinde Küfürlü Konuşmak İşten Atılma Sebebi

İşyerinde mesai arkadaşına küfreden işçi tazminatsız olarak işten çıkarıldı, Yargıtay onadı.

İşyerinde Küfretmek Haklı Fesih Sebebi

Bir fabrikada çalışan işçiler arasında kavga çıktı. Bir işçi diğer bir mesai arkadaşının annesine küfretti. Hakarete uğrayan işçi patrona şikayette bulundu. Küfreden işçi tazminatsız olarak işten çıkarıldı. Bunun üzerine işçi iş mahkemesinde dava açarak haklarını istedi.

Dava açan işçi işyerinde küfrettiğini kabul etti. Ancak küfrün mesai arkadaşına ya da annesine değil, yaptıkları işe olduğunu belirtti. İşveren aksini ispatlayamadı. Yerel mahkeme başvuruyu kabul etti ve işçinin haklarının ödenmesine karar verdi.

İşveren tarafından karar temyiz edildi ve Yargıtay bozma kararı verdi. İşyerinde hakaret edilmesinin tazminatsız işten çıkarılma sebebi olduğunu açıklayarak, işvereni haklı buldu. İşyerinde tutulan tutanak ve gösterilen tanıklar ile işçinin mesai arkadaşının annesine küfrettiğinin sabit olduğunu belirtti.

Yargıtay işçinin işyerinde küfrettiğinin somut olduğunu kime ya da neye küfrettiğinin önemi olmadığını vurguladı. Bu gerekçelerle yerel mahkeme kararını bozdu. İşçinin tazminatsız işten çıkarılması gerektiğine hükmetti. 

Bunu Yapan İşçi İşten Çıkarılacak

İşyeri düzeni gereği işçiler belirli kurallara uymak, mesai arkadaşlarına saygılı olmak zorundadır. İşyerinde küfretmek de işyeri düzenini bozan bir eylemdir. Küfrün bir kişi ya da eyleme yönelik olması, ortalığa söylenmesi gibi türü fark etmez. İşyerinde herhangi bir şekilde küfür sarf etmek iş akdini tazminatsız sona erdirecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.