Kadrolu İşçinin Yüzdelik Dilimleri İade Edilecek

Kadrolu İşçinin Yüzdelik Dilimleri İade Edilecek
Kadrolu İşçinin Yüzdelik Dilimleri İade Edilecek
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadroya Geçince Haklar Azaldı

Yargıdan yaklaşık 500 bin kamu çalışanını ilgilendiren bir karar geldi. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası kamuda görev yapan işçilerin yüzdelik dilimlerinin ödenmesi için dava açmıştı. 
4/D’li kamu çalışanları 2 Nisan 2018 tarihinden önce asgari ücretten daha fazla ücret alabiliyordu. Bu tarihten sonra ise ücretleri asgari ücret düzeyine çekildi. Asgari ücreti aşan kısımların ödenmesi iptal edildi. 

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, bu durumu yaşayan bir üyesi adına dava açtı. Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda Ambulans Sürücüsü olarak görev yapan üyenin %30 dilimlik ödemesi dava konusu yapıldı. 02.04.2018 tarihinde 696 Sayılı KHK ile kadrolu işçi olan üyenin aldığı ödeme asgari ücret düzeyine düşmüştür.

Davada yüzdelik dilimlerin 01.01.2019 tarihi itibari ile ödenmesi gerektiği savunması yapıldı. Yapılan yargılamada mahkeme sendikayı haklı buldu. Sendika tarafından açılan davada gelen sonuç taşeronu sevindirdi. Yüzdelik dilimden kaynaklanan hakların geriye dönük olarak ödenmesine karar verildi. 

Emsal Karar Olacak

Mahkeme tarafından verilen karar, kadroya geçince hak kaybına uğrayan taşeron için umut oldu. Kadroya geçmeden önce yüzdelik dilimden ötürü daha fazla ödeme alan taşeron, kadrolu oluna yaşadığı hak kayıplarını dava yoluyla geriye dönük olarak alabilecektir.

Kadrolu İşçinin Yüzdelik Dilimleri İade Edilecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın