Kadrolu İşçinin Yüzdelik Dilimleri İade Edilecek

Kadrolu İşçinin Yüzdelik Dilimleri İade Edilecek

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, kadrolu işçinin yüzdelik dilimlerinin geriye dönük olarak ödenmesi için açtığı davayı kazandı.

Kadroya Geçince Haklar Azaldı

Yargıdan yaklaşık 500 bin kamu çalışanını ilgilendiren bir karar geldi. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası kamuda görev yapan işçilerin yüzdelik dilimlerinin ödenmesi için dava açmıştı. 
4/D’li kamu çalışanları 2 Nisan 2018 tarihinden önce asgari ücretten daha fazla ücret alabiliyordu. Bu tarihten sonra ise ücretleri asgari ücret düzeyine çekildi. Asgari ücreti aşan kısımların ödenmesi iptal edildi. 

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, bu durumu yaşayan bir üyesi adına dava açtı. Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda Ambulans Sürücüsü olarak görev yapan üyenin %30 dilimlik ödemesi dava konusu yapıldı. 02.04.2018 tarihinde 696 Sayılı KHK ile kadrolu işçi olan üyenin aldığı ödeme asgari ücret düzeyine düşmüştür.

Davada yüzdelik dilimlerin 01.01.2019 tarihi itibari ile ödenmesi gerektiği savunması yapıldı. Yapılan yargılamada mahkeme sendikayı haklı buldu. Sendika tarafından açılan davada gelen sonuç taşeronu sevindirdi. Yüzdelik dilimden kaynaklanan hakların geriye dönük olarak ödenmesine karar verildi. 

Emsal Karar Olacak

Mahkeme tarafından verilen karar, kadroya geçince hak kaybına uğrayan taşeron için umut oldu. Kadroya geçmeden önce yüzdelik dilimden ötürü daha fazla ödeme alan taşeron, kadrolu oluna yaşadığı hak kayıplarını dava yoluyla geriye dönük olarak alabilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.