Üniversite İle İş Dünyasının İşbirliği İstihdamı Getiriyor

Üniversite İle İş Dünyasının İşbirliği İstihdamı Getiriyor

Süt ürünleri alanında hizmet veren SÜTAŞ ile Uludağ Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile not ortalamasını sağlayan ilk 3 öğrenciye istihdam imkanı sağlanacak.

Kalifiye Personel Yetiştirilecek

Ülkemizde en büyük sorunların başında üniversite eğitimi ile iş dünyasının birbirinden kopuk olması gelmektedir. Bu durum üniversite mezunu işsiz ordularının oluşmasına neden olmaktadır. Uludağ Üniversitesi ile SÜTAŞ firması arasında imzalanan protokol ile bu sorunun üstesinden gelinmeye çalışıldı.

Protokole göre not ortalaması şartını yerine getiren tüm öğrencilere istihdam imkanı sağlanacak. Bunun yanı sıra ilk 3’e giren kişilere de mesleki eğitim verilmesi sağlanacak. Böylelikle personellerin daha eğitimli ve kalifiye olarak yetişmeleri de sağlanmış olacaktır.

Bu işbirliği aynı zamanda üniversitenin tercih edilirliğini de artıracaktır. Öğrenciler istihdam öncelikli olarak tercihlerde bulundukları için bu durumu fırsata çevireceklerdir. Böylelikle istihdam fırsatı olmayan ancak popüler olan bazı bölümlerdeki yığılmaların da önüne geçilecektir. 

Bu protokolün diğer üniversiteler tarafından hayata geçirilmesi son derece önem arz etmektedir. Bu şekilde işsizlik sorunun üstesinden gelinebileceği gibi kalifiye personel ihtiyacı da giderilmiş olacaktır. Ülkemizde uygulanan mesleki stajların da daha profesyonel bir şekilde hayata geçirilmesi gereklidir. Ancak bu sayede üretim artırılabilir işsizlik de sıfır noktasına indirgenebilir. Üniversitelerin özel çabalarına ek olarak YÖK’ün de bu konu üzerine eğilmesi ve üniversitelere bir yol haritası çizmesi gereklidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.