Kadrolu Olduktan Sonra Kartı İptal Edilen Güvenlik Görevlisi

Kadrolu Olduktan Sonra Kartı İptal Edilen Güvenlik Görevlisi
Kadrolu Olduktan Sonra Kartı İptal Edilen Güvenlik Görevlisi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DPB Yanıtladı

696 sayılı KHK ile kadroya alınan güvenlik görevlilerinin özel güvenlik kartları ile çalışma izinleri iptal edilmiştir. Sağlık Bakanlığında çalışan bir güvenlik görevlisi hakkında Devlet Personel Başkanlığından görüş istenmiştir. Bu şartlardaki bir güvenlik görevlisinin başka şekilde istihdam edilip edilmeyeceği sorulmuştur. 

Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşte güvenlik görevlisi olarak çalışma şartları yeniden hatırlatılmıştır. Bu şartlar arasında güvenlik görevlisi kartına sahip olmak da aranır.

Ancak KHK ile kadrolu olan güvenlik görevlileri bu şartı artık sağlamamaktadır. Dolayısıyla da bu sıfatla yapılacak olan işleri yapamazlar. Başka birimlerde istihdam edilmeleri de mümkün olmadığından sözleşmeleri iptal edilmelidir. DPB tarafından verilen görüş güvenlik görevlileri aleyhine bir sonuç doğurmaktadır. 

Mali Haklar Ödenir Mi?

Bu sebeple iş sözleşmesi sona erdirilen personellerin SGK çıkışı yapılacaktır. İşten çıkarılmalı tarihinden itibaren 10 gün içinde bildirimde bulunmak gerekir. İşverenler 27 numaralı “İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesih” kodu ile çıkış yapılmalıdır. Bu kod ile yapılacak çıkışlarda kartı iptal olan güvenlik görevlisi kıdem tazminatı alabilir. İhbar tazminatı ise alamayacaklardır. Ayrıca işsizlik maaşından yararlanmaları da mümkündür.

Kadrolu Olduktan Sonra Kartı İptal Edilen Güvenlik Görevlisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın