Kalp Krizi ve İnmeye Karşı Acı Kırmızı Biber Önlemi

Kalp Krizi ve İnmeye Karşı Acı Kırmızı Biber Önlemi

İngiltere’de uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde acı biber tüketmenin inme ve kalp krizi geçirmeyi büyük ölçüde engellediği tespit edildi.

23 Bin Kişi İncelendi

En sık görülen rahatsızlıklardan olan kalp krizi ve inme hastalıklarına karşı nelerin iyi geleceği uzmanlar tarafından araştırılıyor. Bu araştırmalardan birisi de İngiltere’de gerçekleştirildi. Molise bölgesinde hayatlarını devam ettiren 22 bin 811 kişi araştırma kapsamında 8 yıl boyunca incelemeye alındı.

İncelemeler sonucunda haftada en az 4 gün tüketilen acı biberin kalp krizi ve inme riskini büyük bir oranda azalttığı gözlemlendi. Üstelik bu durum oranları ile birlikte paylaşıldı. Öyle ki kalp krizinin %40 oranında inme riskinin ise %61 oranında azaldığı ifade edildi. 

Araştırmada tespit edilen ilginç hususlardan birisi de beslenme şekli fark etmeksizin acı biberin koruyucu bir etkiye sahip olması oldu. Daha açık bir ifadeyle kişi sağlıklı ya da sağlıksız bir beslenmeye sahip olsun acı biber her iki durumda da koruyucu etkisini gösteriyor. Böylelikle halk arasında acı biberin faydaları konusunda var olan genel inanış doktorlar tarafından da tasdik edilmiş oldu.

Ancak mide rahatsızlıklarına neden olmamak adına çok daha kontrollü bir şekilde tüketim sağlanmasında fayda vardır. Acı biberi bu denli faydalı kılan maddenin ise kapsaisin maddesi olduğu uzmanlar tarafından tahmin ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.