Kamu Denetçisine Başvuruları Arttı

Kamu Denetçisine Başvuruları Arttı

İnsanların korona virüs nedeniyle evde kaldıkları süre içinde kamu denetçisine yapılan başvurular artış gösterdi.

Eğitim ve İş Şikayetleri Başı Çekti

Kamu Denetçiliğine en çok yapılan başvuru eğitim hakkında oldu. Üniversitelerde bahar döneminin sona ermesi ile yüz yüze eğitim de sona erdi. Ancak özel yurtlar öğrencilerden geriye kalan taksitlerin yüzde 30’unun ödenmesini talep etti. İşte bu konu en çok başvuru yapılan konu oldu. Talepler alındı ve incelemeler başladı ancak henüz bir karar açıklanmadı. Mahkum yakınları, mahkumlarla görüşemedikleri için bu konulardaki taleplerini iletti.

Hapishanelerde alınan tedbirlerin kamuoyu ile paylaşılması ve tedbirlerin daha yoğun şekilde artırılması istendi. 

İşsiz kala vatandaşların mağdur edilmemesi için yasal düzenleme yapılması gerektiğine ilişkin pek çok başvuru yapıldı. 

İşsiz kalan vatandaşlar geçim zorluğu çektikleri için faturaların, borçların, ödemelerin ertelenmesi için başvuru yaptı. 

Bazı vatandaşlar ise çocukları uzaktan eğitime devam edecek olmasına rağmen evinde TV, tablet, bilgisayar gibi bir cihaz bulunmadığı için elektronik eşya talebinde bulundu. 

İnsanlar sokağa çıkmadığı için sokak hayvanlarının aç kaldığı, belediyelerin hayvan bakımı için daha fazla bütçe ve imkan ayırması istendi. 

Şu an TBMM’de görüşülen ceza infaz yasasına ilişkin olarak da pek çok talep iletildi. Esnek çalışma için izin verilmesine rağmen esnek çalışma uygulanmayan kişiler de başvuru yaptı. Yaz için yapılan tatil rezervasyon masraflarının geri ödenmesi istendi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.