Kamu İşçilerinin İlave Tediyeleri 13 Aralık’ta Ödenecek

Kamu İşçilerinin İlave Tediyeleri 13 Aralık’ta Ödenecek

500 bin kamu işçisinin 2019’da alacağı son ikramiye Cumhurbaşkanınca onaylandı ve 13 Aralık'ta ödenecek.

Karar İmzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamu işçilerinin ilave tediye ödemelerini içeren karar imzalandı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre kamu işçisinin son tediyesi 13 Aralık’ta ödenecek. 

Kamu işçileri bir yılda 52 günlük ikramiye almaktadır. Yani 365 gün çalışma karşılığında 52 gün ikramiye ödeniyor. Bu ikramiye taksitler halinde ödenmektedir. Son taksitte 13 günlük tediye ödenecek. Bu ödemelerin yapılması için cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile onaylanması gerekiyor. İşte son taksit için beklenen karar yayımlandı ve ödeme tarihi netleşti. 

Asgari ücret alan bir kamu işçisi için 13 günlük tediye ödemesi yüzde 20 vergi diliminde net 745 lira 46 kuruşa denek gelmektedir. Bu son ödemenin yapılması ile birlikte işçiler bir yılda toplam 52 günlük ikramiye almış olacaktır. 500 bin işçiye yıllık en düşük net ödeme 2.981 lira olurken, en yüksek ödeme ise 4.079 lira olacak.

İşçilerin ikramiyesi ödenirken brüt ücretten hesaplama yapılarak prim ve vergiler düşülmektedir. Sonrasında kalan miktar işçiye ödenmektedir. yani işçiye ödenen miktar yine net olmaktadır. Ekim ayı ve sonrasında vergi dilimi yüzde 20 olduğu için kesintiler artmıştır. Bu hesaplamalara bakıldığında asgari ücretli işçiye 745 lira tediye ödenecektir. Bir yılda ise toplam 2.981 lira ikramiye alınacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.