Kamu işçisi kurumlar arası görevlendirilmesi

Kamu işçisi kurumlar arası görevlendirilmesi

Kamu işçisinin kurumlar arası görevlendirmesi nasıl yapılmalıdır?

İşçilerin geçici görevlendirilmesi

İş kanununa göre geçici iş ilişkisi belirli şekillerde kurulmaktadır. Özel istihdam bürosu aracılığıyla, holding bünyesi içinde ya da aynı şirketler topluluğuna bağlı işyerleri arasında görevlendirme yapılabilir. Bu işyerleri içinde işverenin yazılı rızası ile işçiler geçici iş ilişkisi için görevlendirilebilir. Geçici iş ilişkisi en fazla 6 ay süreyle kurulabilir. Bu sözleşme 2 kez yenilenebilecektir. Yani geçici görevlendirme toplamda 18 ayı geçemez.

657 sayılı DMK’ya göre memurlar kanunda belirtilen şekillerde olmak suretiyle diğer kurumlarda geçici olarak görevlendirilebilir. Memurların kurumlar arası görevlendirilmesi mümkündür.

Kamu İşçisinin Görevlendirilmesi

Geçici görevlendirme halinde her iki işveren işçilerin hak ve alacaklarında birlikte sorumlu olacaktır. İşte bu sebepten ötürü kamu işçilerinin geçici görevlendirilmesi mümkün değildir. Çünkü kamu işçileri ile iş sözleşmesi imzalanmamaktadır. İş sözleşmesi imzalanmayan birine kamu personel mevzuatına göre ödeme yapılması mümkün değildir. Kamu işçilerinin geçici görevlendirilmesi için yasal bir düzenleme olması şarttır. İş kanunundaki düzenleme kamu işçileri için uygulanamıyor. Özel kanunlarla düzenleme yapılması halinde işçilerin geçici görevlendirilmesi mümkündür.

Örneğin başbakanlık teşkilatı hakkında kanun ile böyle bir özel düzenleme yapılmıştır. Başbakanlık personeli, TBMM’de geçici olarak görevlendirilebilir. Kamu işçilerinin geçici görevlendirmesi için böyle bir düzenleme gerekir.  Bu düzenleme yoksa kamu işçisinin geçici olarak görevlendirilmesi mümkün değildir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.