Kasım Ayında Tüketici Güven Endeksi Arttı

Kasım Ayında Tüketici Güven Endeksi Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Kasım ayına ait ekonomik güven endeksi verileri açıklandı.

Tüketicinin Güveni Arttı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Kasım ayında ekonomik güven endeksi yüzde 1,7 arttı ve 91,3 olarak gerçekleşti. Bu endeks Ekim ayında 89,8 idi. Bu artış imalat ve hizmet sektörüne olan güvenin artmasından kaynaklandı. 

Sektörler bazında Kasım ayı tüketici güven endeksi 59,9 değerine, reel kesim güven endeksi 105,9 değerine ve hizmet sektörü güven endeksi 91,3 değerine yükselmiştir. Perakende ticaret sektörü güven endeksi 101,2 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi ise 63,9 değerine gerilemiştir.

Bu rakamlar göstermektedir ki tüketici güven endeksinde bakılan sektörlerden sadece imalat ve hizmet sektörlerine güven artmıştır. Diğer sektörler olan perakende ticaret sektörü ve inşaat sektörüne olan güven ise azalmıştır. 

Ekonomik Tablo Nasıl?

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması ekonomiye iyimser bakıldığını, 100’den küçük olması ise ekonomiye bakışın kötümser olduğunu gösteriyor. Mayıs ayında yüzde 77,5 olan endeks geçen ekim’den bu yana en düşük değeri almıştı. Sonrasında yükselen değer şimdilerde 100’e yaklaşmıştır. Ekonomik güven endeksi artmaya devam etmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıklamasında belirtilen Kasım verilerinin ekonomik büyüme için iyi bir veri olduğunu göstermektedir. Diğer verilere nazaran tüketici güven endeksi daha erken bilgi verdiği için ekonomik göstergelere ilişkin olumlu izlenim sağlamaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.