KDK: Göreve İade Edilen Personelin HİTAP Kayıtları Silinmeli

KDK: Göreve İade Edilen Personelin HİTAP Kayıtları Silinmeli

Üniversitedeki görevinden ihraç edilip mahkeme kararıyla yeniden görevine dönen bir üniversite personelinin HİTAP kayıtlarının silinmesi yönündeki KDK başvurusu kabul edildi.

Eski Haline Döndürülmeli

Üniversite personeli iken hakkında soruşturma açılan ve sonrasında da ihraç edilen kişi mahkemeye göreve iade davası açtı. Bu davasını kazanan personel tekrar eski görevine başladı. Ancak personel bilgilerinin saklandığı HİTAP sisteminde halen daha ihraç edildiği bilgisinin yer aldığını öğrendi. Bunun üzerine kurumuna başvuruda bulundu. Kurumu ise bu bilgilerin silinemeyeceği yönünde bir cevap verdi.

Personel bunun üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulundu. KDK ise yaptığı değerlendirmeler neticesinde HİTAP’ta yer alan bilgilerin silinmesi gerektiğine karar verdi. Tüm her şeyin eski haline döndürülmesinin zorunluluk olduğunu belirtti. Aksi takdirde kişinin kariyeri açısından ciddi sorunlar hasıl olabilecektir. Bu da manevi tazminat gerektiren durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Üniversiteye yazılan dilekçeye verilen cevapta mahkeme sürecinin sona ermediği ifade edilmişti. Ancak kişinin göreve başlaması kararı nasıl uygulanıyorsa HİTAP sisteminden kayıtların silinmesi için de sürecin kesinleşmesi beklenmemelidir. Bu süre zarfında personeline eline geçecek fırsatları kaçırması söz konusu olabilir. Bu da ciddi sorunların oluşmasına neden olabilecektir. Bu bağlamda aynı durumda olan kişiler de başvurularını yaparak haklarını arayabilir. Eğer KDK başvurusundan olumlu bir netice alınamaz ise yeniden bir dava açılması söz konusu olabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.