KOAH Hastaları İçin Yeni Umut Işığı: Kök Hücre Tedavisi

KOAH Hastaları İçin Yeni Umut Işığı: Kök Hücre Tedavisi
KOAH Hastaları İçin Yeni Umut Işığı: Kök Hücre Tedavisi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KOAH Nedir? Kimlerde Görülür?

Kök hücre tedavisi ile bugüne kadar pek çok hastaya tedavi bulunmuştur. Şimdi de bu tedavini KOAH hastaları için uygulanması gündemde. Özellikle sigara içenlerde görülen bir akciğer hastalığı olan bu hastalık ülkemizde 5 bin kişiyi etkiliyor. Uzun süreli öksürük, nefes darlığı, balgam gibi şikayetleri vardır. Hastaların yaşam kalitesini bozduğu gibi ölüme kadar gidebilmektedir. 

Hastalara kesin tanı konulması için solunum testi yapılması gerekir. Hastalık özellikle 40 yaş üstü kişilerde görüldüğü için bu testi senede en az 1 kez yaptırmaları gerekir. 

KOAH Tedavisi İçin Kök Hücre

KOAH tedavisi için günümüzde hala istenen noktaya ulaşılamamıştır. Yeni tedavi arayışı içinde kök hücre değerlendirilmektedir. Kök hücre, insan vücudundaki tüm yapıların temelini oluşturur. Hasarlı olan doku ya da organların iyileşmesi kök hücre ile sağlanmaktadır. KOAH da akciğerde hasara neden olur. Şu ana kadar akciğerde kök hücre ile tedavi yöntemi uygulanmamıştır ancak yapılan klinik çalışmalar olumlu sonuçlar vermektedir.

KOAH hastalarında hastalığı çok ilerleyen artık tedavi seçenekleri tükenen kişiler içi n kök hücre tedavisi denenebilir. Semptomları azalmayan hastalar için bu tedavi yeni bir umut ışığıdır. Sağlık Bakanlığı’ndan izin alındıktan sonra çalışmalara başlanabilir.

KOAH Hastaları İçin Yeni Umut Işığı: Kök Hücre Tedavisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın