Kol Saati ve Yüzük Nedeniyle İptal Edilen Sınav Danıştaydan Döndü

Kol Saati ve Yüzük Nedeniyle İptal Edilen Sınav Danıştaydan Döndü
Kol Saati ve Yüzük Nedeniyle İptal Edilen Sınav Danıştaydan Döndü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mahkeme Adayı Haklı Buldu

Geçtiğimiz sene yapılan 2018 KPSS sınavına Diyarbakır’dan bir aday kol saati ve yüzük ile girdi. Sınava bu şekilde girmek yasak olduğu için ÖSYM adayın sınavını iptal etti. Bunun üzerine aday Ankara 2. İdare Mahkemesine dava açtı. Aday sınav psikolojisi ile kolundaki saati unuttuğunu ve bu konuda uyarılmadığını söyledi. Hakkının ihlal edildiğini belirterek kararın iptalini istedi. 

Mahkeme yönetmeliği hatırlatarak sınava ilişkin önlemlerin adaylar arasındaki eşitliği sağlamak için olduğunu hatırlattı. Kimsenin hak ettiği nottan fazlasını almaması için bu önlemlerin aldığı belirtildi. Sınavda kopya çekilmesini engelleyecek olan önlemlerin ölçülü olması gerektiği hatırlatılarak ÖSYM yaptırımının ölçüsüz olduğuna karar verildi. 

Sınav binasına sokulması yasak olan cisimlerle sınav girilmemesini sağlamak idarenin yükümlülüğüdür. Üst araması yapılması gözetmenler tarafından yerine getirilir ve sınavda kopya çekilmesini önlemek de gözetmenlerin görevidir. Sınav binasına yasak obje sokulması halinde idarenin ihmali olup adayın cezalandırılması yerinde bir karar değildir.

Ayrıca adayın sınavda kopya çektiğine ilişkin bir tespit söz konusu değildir. Ayrıca takılan saatte elektronik ya da bilgisayar gibi kopya çekmeye yarayan bir özellik olmadığı tespit edildi. Açıklanan nedenlerle ÖSYM tarafından verilen sınavın iptal kararının hukuka uygun olmadığına karar verilmiştir.

Kol Saati ve Yüzük Nedeniyle İptal Edilen Sınav Danıştaydan Döndü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın