Kontrol Teşkilatında Tekniker Görevlendirilmesi Mevzuata Aykırı

Kontrol Teşkilatında Tekniker Görevlendirilmesi Mevzuata Aykırı

2018 yılı Sayıştay denetimlerinde yüksek tutarlı ve özellik arz eden yapım işlerinde mimar/mühendis yerine tekniker/teknisyen görevlendirilmesi yasaya aykırı bulundu.

Denetim İçin Yetersiz Bulundu

Sayıştay 2018 yılı denetimleri ile ilgili kararlar aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kamu Yapıları Denetim Hizmetleri Yönetmeliği'nde tekniker ve teknisyenler için yardımcı denetim elemanı kavramı kullanılmıştır. Denetim mühendislerine bağlı olarak ve sınırlı yetkilerle görev yapmaktadırlar. 

Devlet üniversitesinde 1978-2017 yılları arasında görevdeki 78 adet kontrol mühendisliğini yürütecek çalışan olduğu tespit edilmiştir. Bu kişiler ihale tarihinde üniversitede görev yapıyor olmasına rağmen tekniker ve teknisyenler görevlendirilmiştir. Mevcut mühendis ve mimarlar teknisyen ve teknikerlere göre çok daha donanımlı bilgiye sahiptir. Denetim yükümlülüğünü daha iyi şekilde yerine getirecek olan kişiler varken yetkileri ve teknik bilgileri sınırlı olan tekniker ve teknisyenlerin kontrol teşkilatında görevlendirilmesi mevzuata aykırıdır. Bu zafiyetten ötürü yapım işinin kontrolü ve kabul işlemleri gereği gibi yapılmamıştır.

Yasaya aykırı olarak yapılan bu görevlendirmelerden Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanının sorumludur. Yapılan bu soruşturmadan dolayı daire başkanı hakkında idari soruşturma açılmalıdır.

Kontrol teşkilatı üyesi olarak "tekniker" ve "teknisyen" kadrosundaki personellerin görevlendirilmesi mevzuata aykırıdır. Yetkisi ve teknik bilgisi sınırlı olan bu personeller verimli görev yapamaz. Dolayısıyla bu görevlendirmeleri yapan kişiler de sorumlu olacaktır. Bu karar göz önünde bulundurularak sonraki görevlendirmeler yapılmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.