Türkiye’nin İlk Akıllı Yolu Bitmek Üzere

Türkiye’nin İlk Akıllı Yolu Bitmek Üzere

Pilot uygulama olarak ilk kez Akdeniz Sahil Yolu’na yapılan 505 kilometrelik akıllı yol projesinin bitmesine oldukça az zaman kaldı.

Fiber Altyapı Tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Türkiye’nin ilk akıllı yolunun durumunu açıkladı. Ülkemizde pilot olarak uygulanan akıllı yol için Akdeniz Sahil Yolu seçildi. Bu yolun 505 kilometrelik kısmı akıllı yol olarak yapılıyordu. Ulaşım ile iletişimi birleştiren akıllı yol projesi insan hayatını kolaylaştıracak. Aynı zamanda trafikte güvenliği arttıracak, can ve malvarlığını koruyacak. Gelişmiş ülkelerin tercih ettiği bu yollar sayesinde sürüş çok daha konforlu olacak. 

Yol, araç ve yolcu üçlüsünün akıllı bir sistemde buluştuğu bu proje ile karayollarına fiber optik kablolar döşeniyor. Fiber optik altyapının sağlanması ile yol yakın da kullanıma açılabilecektir. Şimdilik 505 kilometrede uygulanan bu projenin 5 bin kilometre yola uygulanması hedefleniyor. Zamanla bu projenin şehir içi yollara kadar ulaşması mümkün olacaktır.

Son Düzenlemeler Yapılıyor 

2020 yılında merkez ve saha bileşenleri için ihaleye çıkılacak. Bu unsurun da tamamlanması ile akıllı yol kullanıma açılabilecektir. Ancak açılış için bir hedef tarih verilmemiştir. Akıllı yol projesi de diğer projeler gibi 2023 yılına hedefleniyor olabilir.

Diğer yandan akıllı yol çalışmalarının merkezi olacak Akıllı Ulaşım Sistemleri Merkezi binası yapıldı. Gerekli çalışmalar bu binada yapılacak ve görevliler işlerini burada yürütecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.