Türkiye’nin İlk Akıllı Yolu Bitmek Üzere

Türkiye’nin İlk Akıllı Yolu Bitmek Üzere
Türkiye’nin İlk Akıllı Yolu Bitmek Üzere
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fiber Altyapı Tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Türkiye’nin ilk akıllı yolunun durumunu açıkladı. Ülkemizde pilot olarak uygulanan akıllı yol için Akdeniz Sahil Yolu seçildi. Bu yolun 505 kilometrelik kısmı akıllı yol olarak yapılıyordu. Ulaşım ile iletişimi birleştiren akıllı yol projesi insan hayatını kolaylaştıracak. Aynı zamanda trafikte güvenliği arttıracak, can ve malvarlığını koruyacak. Gelişmiş ülkelerin tercih ettiği bu yollar sayesinde sürüş çok daha konforlu olacak. 

Yol, araç ve yolcu üçlüsünün akıllı bir sistemde buluştuğu bu proje ile karayollarına fiber optik kablolar döşeniyor. Fiber optik altyapının sağlanması ile yol yakın da kullanıma açılabilecektir. Şimdilik 505 kilometrede uygulanan bu projenin 5 bin kilometre yola uygulanması hedefleniyor. Zamanla bu projenin şehir içi yollara kadar ulaşması mümkün olacaktır.

Son Düzenlemeler Yapılıyor 

2020 yılında merkez ve saha bileşenleri için ihaleye çıkılacak. Bu unsurun da tamamlanması ile akıllı yol kullanıma açılabilecektir. Ancak açılış için bir hedef tarih verilmemiştir. Akıllı yol projesi de diğer projeler gibi 2023 yılına hedefleniyor olabilir.

Diğer yandan akıllı yol çalışmalarının merkezi olacak Akıllı Ulaşım Sistemleri Merkezi binası yapıldı. Gerekli çalışmalar bu binada yapılacak ve görevliler işlerini burada yürütecek.

Türkiye’nin İlk Akıllı Yolu Bitmek Üzere

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın