Mahalli İdarelere Personel Alımı Sözlü Sınav İle Yapılacak

Mahalli İdarelere Personel Alımı Sözlü Sınav İle Yapılacak

Mahalli idarelere personel alımını düzenleyen yönetmelik 24 Aralık’ta yayınlandı ve sözlü sınav yapılacağı görüldü.

Sözlü Sınav İle Alım Yapılacak

Mahalli idarelere personel alım usullerinin düzenlendiği "Mahalli İdarelere İlk Defa Atanacaklara Dair Sınav ve Atama Yönetmeliği" 24 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yani bugün yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik incelendiğinde mahalli idarelere alım yapılırken merkezi yerleştirme ile yazılı/sözlü sınav yapılacağı görüldü. Personel alımı için en yüksek puan alan adaylardan başlayarak 5 katı kadar aday sözlü sınava alınacaktır.

Personel alımları için son başvuru tarihinden en az 30 gün önce ilana çıkılmalıdır. İlanlar Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesinde duyurulacaktır. Başvurular şahsen ya da posta yoluyla yapılacaktır. 

Sözlü Sınav Usulleri

Adayların bilgi ve yetenekleri yazılı ve sözlü sınavla ölçülecektir. Pozisyona göre ihtiyaç varsa uygulamalı sınav da yapılacaktır. Araç, iş makinesi ve bilgisayar kullanımı gibi alanlarda istihdam edilecek kişiler uygulamalı sınava alınacaktır.

Yazılı sınav yapılacaksa Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı,  Milli Eğitim Bakanlığı ya da protokol imzalanan bir yükseköğretim kurumu tarafından yapılacaktır.

Mahalli idarelere personel alım usulünü belirleyen bu yönetmeliğe bakıldığında sözlü sınav ile alım yapıldığı görülmektedir. Bu durum kamuya liyakate göre alım yapılmasına gölge düşüren mülakatların devam ettiğini göstermektedir. Yeni düzenlenen yönetmeliklerde bile mülakat yer aldığı görülmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.