Sendika Yönetim Kurulu Üyeliği Sona Eren Memur Eski Görevine Döner

Sendika Yönetim Kurulu Üyeliği Sona Eren Memur Eski Görevine Döner

Danıştay tarafından sendika yönetim kurulu üyeliği sona eren memurun aylıksız izin dönüşü eski görevine ya da eşdeğer görevine atanması gerektiğine karar verildi.

Sendika Yöneticisi Mühendis Olarak Atanmış

Şube müdürü olarak görev yapan memur, sendika yönetim kurulu üyeliğine geldiği için aylıksız izne ayrılmıştır. İzni sona erince yeniden atanma istemiştir. Ancak ataması mühendis olarak yapılmıştır. Bunun üzerine memur idare mahkemesinde dava açmıştır. Yerel mahkeme idarenin kadro, ihtiyaç ve hizmet gereklerine göre atama yaptığı gerekçesi ile davayı reddetmiştir. Bu karar Danıştay İkinci Dairesi tarafından da onanmıştır. 

Bunun üzerine davacı karar düzeltme başvurusu yapmıştır. Dosya yeniden incelendiğinde sendika yöneticisi olmak için ücretsiz izne ayrıldığı ve yeniden göreve döndüğü anlaşılmıştır. Kanuna göre sendika yöneticisi olarak ücretsiz izne ayrılanların, görevleri sona erdikten sonra kazanılmış hak aylık derecesi korunarak görevlendirilmelidir. 

Danıştay Nihai Kararı Verdi

Davacının sendika yöneticisi olmadan önceki görevi şube müdürlüğüdür. Bu yüzden davacı şube müdürlüğü ve eşdeğer pozisyonlara atanmalıdır. Danıştay İkinci Dairesi tarafından Esas No: 2018/2767 ve Karar No: 2018/5987 dosyada nihai karar bu olmuştur.

4688 sayılı Yasa'nın 18 inci maddesinin 9 uncu fıkrasına dayanarak hüküm kurulmuştur. Bu hükme göre Sendika yöneticiliği nedeniyle ücretsiz izinli olan memurlar, sendikadaki görevlerinden ayrılınca eski görevlerine dönebilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.