Mahkemelerin Disiplin Cezası Görüşü Açıklandı

Mahkemelerin Disiplin Cezası Görüşü Açıklandı

Mahkemeler tarafından verilen disiplin cezalarının iptali ya da yürütmesinin durdurulması kararları idareler tarafından nasıl uygulanmalıdır?

Görüş Yazısı Yayınlandı

İdare mahkemeleri tarafından verilen disiplin cezası kararlarının idareler tarafından nasıl uygulanacağı konusunda çeşitli tereddütler bulunduğu için bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir görüş yazısı paylaşıldı. 

Bu yazıya göre 3 farklı ihtimal söz konusu olmaktadır. Bunlardan bir tanesi verilen cezanın fiile uygun olmadığı yönündeki kararlardır. Bu tür kararlarda ek bir soruşturma yapmadan idare mahkemesinin belirttiği ceza verilebilir. 

İkinci ihtimalde ise karar verildikten sonra zamanaşımının devreye girmesidir. Bu durumda 30 gün içerisinde işlem tesis edilebilecektir. Eğer zamanaşımına uğramamışsa bu durumda da zamanaşımı süresine kadar yeniden işlem tesis edilebilecektir. Bu ihtimal de sonuncu olarak sıralanmıştır. 

Bakanlığın bu yazısı ile birlikte disiplin soruşturması süreçlerinin gereksiz yere uzamasının da önüne geçilmiş olmaktadır. Aksi takdirde yanlış ve gereksiz yere yapılan uygulamalar sonrasında idari yargılama süreçleri sıkıntılı bir evreye girmektedir. Bu hem idare açısından hem de memurlar açısından sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle hukuki süreçlerin doğru işlemesi oldukça önemlidir. 

Ayrıca idare mahkemesi kararlarının idareler tarafından tam olarak uygulanmadığı yönünde iddialar da gündeme gelmektedir. Bu iddialar da tekdüze ve doğru uygulamaların hayata geçirilmesi ile son bulacaktır. Memurlar açısından da bir öngörülebilirlik olması oldukça önemlidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.