Memura Yarı Zamanlı Çalışma Emeklilik ve Primleri Nasıl Etkiler?

Memura Yarı Zamanlı Çalışma Emeklilik ve Primleri Nasıl Etkiler?

Doğum sebebiyle yarı çalışmanın hayata geçmesi halinde prim ödeme ve emeklilik nasıl etkilenecektir?

Mali Haklar Yarım Ödenir

6663 sayılı Kanunla verilen yarı zamanlı çalışma hakkının esasları henüz belirlenmemiştir. Örneğin yarı çalışma ile prim ödemesi nasıl olacak ve emeklilik daha da gecikecek midir?

Doğum izni ya da babalık izninin bitmesi ya da evlat edinilmesinden itibaren çocuk ilkokul çağına gelene kadar haftalık çalışma süresinin yarısı kadar yani yarı zamanlı çalışılacaktır. Eşlerden biri bu haktan yararlanabilecektir. Yarı zamanlı çalışma halinde mali ve sosyal haklar da yarım ödenecektir. 

Borçlanma İle Süreler Tamamlanabilir

Yarı zamanlı çalışma hakkını kullanan memur için fiili hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısı da yarım olarak hesaplanır. Emekli keseneğine esas aylık tutarın yarısı üzerinden sigorta primi ya da emekli keseneği ödenir. Sağlık sigortası ise tam ödenecektir. Bu durumda her sene değil, 2-3 senede bir kademe ilerlemesi uygulanır. Yıpranma payı da yarım olarak hesaplanacaktır.

Yarı çalışma halinde süreler eksik kalmaktadır. İşte bu süreler borçlandırma ile tamamlanacaktır ancak memurun talep etmesi gerekir. Emeklilikte ek gösterge ve tazminatların kazanılması için hizmet süreleri yarım olarak dikkate alınacaktır. Yani ek gösterge ya da makam tazminatı için gereken 6 ay ya da 2 yıllık süre yarı zamanlı çalışmaya bağlı olarak yarım hesaplanır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.