Memurlara Yılbaşı İçin Hediye Uyarısı

Memurlara Yılbaşı İçin Hediye Uyarısı

Yaklaşan yılbaşı dolayısıyla devlet memurlarının hediye alma yasağı ve borç isteme yasağı ile sonuçları yeniden hatırlatıldı.

Hediye Kabul Etme Yasağı

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda "Hediye Alma, Menfaat Sağlama Yasağı" düzenlenmiştir. Memurlar doğrudan ya da aracı yoluyla hediye isteyemez, menfaat sağlamak için hediye kabul edemez, borç para isteyemez. Görevleri dolayısıyla olmasa dahi görev başında hediye kabul edemezler. En düşükten en yükseğe kadar her memur bu yasağa tabidir.

Kamu görevlisinin görevini yapmasını etkileyen, iltimas yapmasına neden olan, verdiği kararı etkileyen veya etkileme ihtimali olan bu davranışlar yasaklanmıştır. Kamu görevi tarafsızdır ve dış etkilerden uzak, objektif bir şekilde görevini yerine getirmelidir. Resmi törenler ya da bayramlarda usulen çiçek gönderilmesi dahi bu kapsama girmektedir.

Yılbaşında Dikkat

Yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte ilişkileri güçlendirecek olan organizasyonlar düzenlenmeye başlıyor. Bu güzel günden anı kalması ya da önceki yılı hatırlatması gibi amaçlarla yılbaşında hediyeleşme serüveni de oluyor. Bazen bu hediyeleşme faslına memurlar da dahil edilmeye çalışılmaktadır. Bu yüzden memurlar yılbaşı için ikaz edilerek, mevzuat hatırlatılmıştır. 

Memurun hediye yasağının kapsamı hatırlatılmış ve memurların yasağı unutmaması istenmiştir. Israrlar ya da bir anlık dalgınlık sonucu hediye kabul etmenin sonuçları anlatılmıştır. Yasağa uyulmaması halinde memurlar disiplin soruşturmasına muhatap olabilecektir. Bu yüzden yaklaşan yılbaşı dolayısıyla ayrıca dikkatli olmak gerekir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.