Memurların Alacakları Enflasyon Farkı Belli Oldu

Memurların Alacakları Enflasyon Farkı Belli Oldu

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte memurların alacakları enflasyon farkı da netlik kazandı.

Memur Maaşları Eridi

Memurlara verilecek olan enflasyon farkı bugün açıklanan enflasyon oranları ile netlik kazandı. Resmi verilere göre memurların alacakları enflasyon rakamı %1,45 olarak tespit edildi. Zam oranı ile ilgili açıklamada bulunan Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, verilen zammın enflasyonun altında kalması ve enflasyon farkının ödenecek olmasının memur maaşlarının reel anlamda erimesinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Yıllık enflasyon oranı %11,84 oranında gerçekleşirken memurlara verilen toplam zam oranı ancak %10 civarında kalmaktadır. Verilen zamların enflasyon rakamının altında kalması ve enflasyon farkının ilave edilmesi maaşların sadece enflasyon oranı kadar artış göstermesi anlamına gelmektedir. Bu da ülkenin büyüme oranından memur ve emeklilerin herhangi bir pay alamamaları anlamına gelmektedir. Refah payı olarak ifade edilen bu pay için yeni düzenlemeler yapılması gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıl asgari ücrete %26 oranında zam yapılırken bu yıl %15 oranında zam yapıldı. Asgari ücret ile memur ve diğer özel sektör çalışanları arasında skala böylelikle giderek kapanmaktadır. Bu nedenle memur ve emekliler daha yüksek bir maaş beklentisi içerisine girmektedirler. Enflasyon oranının tek haneli rakamlara düşmesi mümkün olması durumunda enflasyonun üzerinde bir zam almak söz konusu olabilir. Bu konuda ekonominin gidişatı önem arz etmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.