Memurların Alacakları Enflasyon Farkı Belli Oldu

Memurların Alacakları Enflasyon Farkı Belli Oldu
Memurların Alacakları Enflasyon Farkı Belli Oldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memur Maaşları Eridi

Memurlara verilecek olan enflasyon farkı bugün açıklanan enflasyon oranları ile netlik kazandı. Resmi verilere göre memurların alacakları enflasyon rakamı %1,45 olarak tespit edildi. Zam oranı ile ilgili açıklamada bulunan Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, verilen zammın enflasyonun altında kalması ve enflasyon farkının ödenecek olmasının memur maaşlarının reel anlamda erimesinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Yıllık enflasyon oranı %11,84 oranında gerçekleşirken memurlara verilen toplam zam oranı ancak %10 civarında kalmaktadır. Verilen zamların enflasyon rakamının altında kalması ve enflasyon farkının ilave edilmesi maaşların sadece enflasyon oranı kadar artış göstermesi anlamına gelmektedir. Bu da ülkenin büyüme oranından memur ve emeklilerin herhangi bir pay alamamaları anlamına gelmektedir. Refah payı olarak ifade edilen bu pay için yeni düzenlemeler yapılması gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıl asgari ücrete %26 oranında zam yapılırken bu yıl %15 oranında zam yapıldı. Asgari ücret ile memur ve diğer özel sektör çalışanları arasında skala böylelikle giderek kapanmaktadır. Bu nedenle memur ve emekliler daha yüksek bir maaş beklentisi içerisine girmektedirler. Enflasyon oranının tek haneli rakamlara düşmesi mümkün olması durumunda enflasyonun üzerinde bir zam almak söz konusu olabilir. Bu konuda ekonominin gidişatı önem arz etmektedir.

Memurların Alacakları Enflasyon Farkı Belli Oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın