Merakla Beklenen LGS Sonuçları Açıklandı

Merakla Beklenen LGS Sonuçları Açıklandı

Yüzbinlerce öğrenci ve ailesinin merakla beklediği LGS sonuçları açıklandı ve öğrenciler kazandıkları okullara kayıtlarını bugünden itibaren yaptırabilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçları meb.gov.tr internet adresinden açıklanması ile sistemde çok büyük bir yoğunluk yaşandığı görülüyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  LGS yerleştirme sonuçlarına göre verilen bilgiye göre, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri yüzde 100 oranında doluluğa ulaştığı belirtiliyor.

Birinci yerleştirme sonuçlarına göre Anadolu imam hatip liselerinde yüzde 99,8, mesleki ve teknik Anadolu liselerinde yüzde 97 doluluğa ulaşıldığı görülüyor. Liselere sınavsız yerleştirmenin birinci adımında, öğrencilerin yüzde 92’si ilk üç tercihinden birine yerleştikleri bilgisi veriliyor. 2020 yılı yerleşme oranı anlamında tarihin en yüksek yerleşme oranının yakalandığı eğitim öğreti yılı olarak ön plana çıkıyor.

Yeni Kayıt ve Eğitime Başlama Takvimi

LGS sonuçlarının açıklanması ile birlikte resmi olarak kayıt ve eğitim öğretime süreci de başlamış oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafında n açıklanan bu süreç ise;

• 10-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında yerleştirmeye esas 1. Nakil tercih başvurularının alınması,
• 17 Ağustos 2020 tarihinde  yerleştirmeye esas 1. Nakil sonuçlarının ilanı,
• 17-21 Ağustos 2020 tarihleri arasında yerleştirmeye esas 2. Nakil tercih başvurularının alınması,
• 24 Ağustos 2020 tarihinde yerleştirmeye esas 2. nakil sonuçlarının ilanı,
• 24-26 Ağustos 2020 tarihleri arasında boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvurularının alınması,
• 26-27 Ağustos 2020 tarihleri arasında yatılılık başvurularının okul ve kurumlarca alınması,
• 28 Ağustos 2020 tarihinde İl/İlçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları yerleştirmelerinin tamamlanması, yatılılık yerleştirme sonuçlarının ilanı ve e-pansiyon üzerinden kayıtların sisteme işlenmesi,
• 31 Ağustos 2020 tarihinde 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılının telafi eğitim programı ile birlikte açılışı olarak planlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda nasıl ders işleneceğinden bağımsız olarak sürecin bu şekilde gerçekleşeceğini belirtiyor. Okulların artan kontenjan sayıları ile birlikte bu sene yerleşme anlamında memnuniyetin en yüksek seviyede gerçekleştiği dönem olduğu ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.