Muhtaç Ailelere Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar Yayımlandı

Muhtaç Ailelere Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar Yayımlandı

Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanlığı kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

13 Ocak 2021 tarihli ve 31363 sayılı Resmi Gazete’de Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanlığı kararı yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan kararda; Ekli “Muhtaç  Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar’ın yürürlüğe konulmasında, 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 35 İnci maddesi gereğince karar verilmiştir” denilmektedir.

Her bir İl ve İlçede dağıtımı yapılacak kömür miktarı, İl/İlçe bazında tespit edilen aile başı kömür miktarları ve yardımdan faydalanacak muhtaç aile sayıları esas alınarak belirlenecektir.

İl/İlçe bazında aile başı kömür miktarları; bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecektir. 

Yardımdan faydalanacak aileler 29/5/1986 tarihli ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu uyarınca her İl ve İlçede kurulu bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca aynı kanunda yer alan muhtaçlık kriterine uygun olarak tespit edilecek ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca onaylanacaktır. Vakıfların yıl içinde aile sayısındaki değişiklik taleplerini değerlendirmeye de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilidir.

Dağıtımı yapılan kömür muhatap ailenin ısınma ihtiyacının karşılanması dışında herhangi bir tasarrufa konu edilemez.

2021 yılında bu karar kapsamında vakıflara ve vakıflarca belirlenen ailelere doğrudan yapılacak kömür sevkiyatları Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek kriterlere göre, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) genel müdürlükleri tarafından belirlenen sevkiyat programı dahilinde yapılacaktır.

Cumhurbaşkanlığı kararı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.