Müstafi polisler mesleğe geri dönmek istiyor

Müstafi polisler mesleğe geri dönmek istiyor

Polislik mesleğinden usulüne uygun olarak çekilen polisler, polis olmalarına herhangi bir engel olmaması halinde yeniden mesleğe dönmek istiyor.

7 bin polis dönmek için bekliyor

Polisler bazı sebeplerden ötürü meslekten çekilme gereği duyabilmektedir. Aile şartları, mobbing, yaşam koşulları gibi sebepler bu sebeplerden olabilir. İşte bu koşullar ortadan kalktığı takdirde polisler yeniden mesleğe dönmek istese bile dönemiyor. 

DMK’ya göre memurların meslekten çekilmesi halinde 2 defadan fazla olmamak kaydıyla yeniden mesleğe dönme imkanları vardır. Ancak emniyet personeline bu imkan tanınmıyor. Bir kez meslekten çekilen personel yeniden dönemiyor. 

OHAL döneminde polislerin istifası yoğun olarak yaşanmıştır. Terör korkusu ya da KHK’lar ile sebepsiz yere, iftira ile ihraç olma korkusu ile meslekten çekilmeler çokça yaşanmıştır. Şu anda 7 bin müstafi polis bulunmaktadır. Bu personeller Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından alınan prensip kararları kapsamında da yeniden görevlerine dönememektedir.

Devlet memurlarına tanınan bu hakkın EGM mensuplarına tanınmaması ayrımcılık sorununu ortaya çıkarmaktadır. İşte bu ayrımcılığın kaldırılması için acil bir adım atılması gerekmektedir. Elbette ki polisliği gerektiren şartlar diğer memurlara göre daha ağırdır. Ancak bunun önünü tamamen kapatmamak gereklidir. Bunun yerine yeniden incelemeler yapılmalı ve şartları sağlayan kimselerin yeniden görevlerine başlamalarına müsaade edilmelidir. İçişleri Bakanlığı bu konuda gelen talepleri değerlendirir ve konuya ilişkin bir çalışma yaparsa sitemizden öğrenebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.