Öğretmenler Ara Tatillerde Ek Ders Ücreti Alabilecek

Öğretmenler Ara Tatillerde Ek Ders Ücreti Alabilecek

Ara tatillerde ek ders ücreti ödenmesini sağlayan düzenleme bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2 Hafta Sınırı 4 Haftaya Çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'da ek ders düzenlemesi yapılmıştır. Bu karara göre bir eğitim öğretim yılında 2 haftayı geçmemek üzere, fiilen görev yapmamak kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti alabilir. İşte bu 2 hafta ile sömestr tatili ve yaz tatili kast edilmektedir. 

Ancak ara tatil düzenlemesi yapılması ile bir eğitim döneminde 4 hafta tatil olmaktadır. Bu durumda iki hafta için ek ders ücreti ödenirken, iki hafta için ödenmemektedir. Bu durumda mağdur olmak istemeyen öğretmenler ek ders ücreti ödenmesini bekliyordu. Ancak yasal düzenleme de yapılmayınca milli eğitim müdürlükleri okullara yazı göndererek ikinci bir emre kadar ek ders ücretlerinin ödenmemesini istemişti. İşte o ikinci bir emir Resmi Gazete’de yer alan düzenleme ile geldi.

Yasal Düzenleme Yapıldı

Ara tatil uygulamasından ötürü eğitim yılı içinde 4 hafta tatil yapılmaktadır. İşte bu tatillerde öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi için değişiklik yapıldı ve 29 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Öğretmenlere bir eğitim yılında 2 haftayı geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir ibaresi 4 haftayı geçmemek üzere şeklinde değiştirildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.