Öğretmenlik Meslek Kanunu Taslağı Cumhurbaşkanına Sunuldu

Öğretmenlik Meslek Kanunu Taslağı Cumhurbaşkanına Sunuldu
Öğretmenlik Meslek Kanunu Taslağı Cumhurbaşkanına Sunuldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Taslak Hazırlandı

Öğretmenlerin mesleğe giriş ve meslek içi kuralları ile mali haklarını belirleyecek olan öğretmenlik meslek kanunu uzun süredir gündemdeydi. Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları tarafından gerekli çalışmalar yapıldı ve taslak hazırlandı. Geçen hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan taslak ile ilgili ilk bilgiler de yer aldı. 

Öğretmenlerin statüsü, özlük hakları ve çalışma şartları gibi tüm ayrıntılar kanunla belirlendi. Mesleğe giriş, diploma ve staj, öğretmenlerin hakları, görevleri ve sorumlulukları, ödül ve disiplin, istihdamı ve çalışma şekilleri, atama ve yer değiştirme, mali haklar ve çalışma süreleri, yönetici atanma şartları gibi tüm başlıklar altında gerekli düzenlemeler yapıldı.

Taslakta öğretmenler için kariyer basamakları da belirlendi. Aday öğretmen, öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen gibi kademeler bulunacak. Öğretmen yetiştirirken MEB ile YÖK işbirliği yapacak. 

Maaş Ödemesi 

Taslaktaki yeniliklerden biri de maaş ödemesi oldu. Buna göre özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin alacağı aylık ücret, devlet okullarındaki öğretmenlerle aynı olacaktır. Ayrıca dezavantajlı yerlere teşvik için buralarda öğretmene ek ödeme yapılacak. Böylece aynı görevi yapan öğretmenler arasındaki ücrette adaletsizlik giderilecektir.

Diğer yandan yürütülen kademeler arası geçiş düzenlemesinde de sona yaklaşılıyor. Kısa süre sonra Erdoğan’a sunulması bekleniyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Taslağı Cumhurbaşkanına Sunuldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın