OHAL Komisyonu 25 Ekim’den beri kaç karar verdi

OHAL Komisyonu 25 Ekim’den beri kaç karar verdi

OHAL komisyonu son değerlendirme raporunu 25 Ekim 2019 tarihinde açıklamıştı. O tarihten beri yapılan çalışmalar nelerdir?

Komisyonun Hızı Düştü

OHAL Komisyonu kamudan yapılan ihraçlar ile ilgili incelemelerini yapmaya devam ediyor. Son olarak 25 Eki tarihinde faaliyet raporunu yayınlayan Komisyon, o tarihte 92.000 dosyayı karara bağlamıştı. Ancak bu tarihten itibaren herhangi bir açıklama gelmedi. Son olarak Komisyonu ziyaret eden CHP Milletvekili Yıldırım Kaya, sayısal verilere ilişkin bir paylaşımda bulundu.

Kaya, incelenen toplam dosya sayısının 97 bin olduğunu açıkladı. Bu dosyalardan 9.200’ü kabul olarak sonuçlandı. Ekim ayı ile Kaya’nın açıkladığı rakamlar arasındaki farka bakılacak olursa kabul oranlarında bir artış yaşandığı gözlemlenmektedir.

Öyle ki genel rakamlara bakıldığında kabul oranı %10 civarında seyrederken son 1,5 aylık süre içerisinde incelenen dosyalarda bu rakam %20 seviyelerine yükselmiştir. Bunun en temel sebeplerinden birisi ret alması kuvvetle muhtemel olan kişilerin dosyalarının ilk başta incelenmesi olmuştur. Sona kalan dosyalar ise ihtilafa düşülen dosyalardan oluşmaktadır. Bu nedenle hem komisyonun hızı düşmekte hem de ret oranları azalmaktadır.

Görev Süresi Uzatılacak

OHAL Komisyonu’nun görev süresi Ocak ayı içerisinde dolacak. Bundan sonra ise Cumhurbaşkanı tarafından karar alınarak görev süresi uzatılacak. Görev süresi 1 yıl kadar uzatılabilse de kalan dosyaların daha kısa süre içerisinde sonuçlanacağı tahmin edilmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.