OHAL Komisyonu'nun Görev Süresi Uzatıldı

OHAL Komisyonu'nun Görev Süresi Uzatıldı

Cumhurbaşkanı imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile OHAL Komisyonu'nun görev süresi 1 yıl uzatıldı.

28 Bin Dosya Kaldı

OHAL Komisyonu'nun görev süresi 2020 Ocak ayı itibariyle doluyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kararname ile Komisyonun görev süresini 1 yıl daha uzattı. Komisyon görev uzatımı sonrasında faaliyet raporunu da açıkladı. Açıklanan rakamlara göre 126 bin dosyadan geriye sadece 28 bin dosya kaldı. Oransal olarak bakıldığında ise dosyaların %78'i karara bağlandı. Bu kararların %9,76’sı kabul yönünde iken %90'a yakını ret olarak gerçekleşti. Fakat verilen son kararlarda kabul kararların bir miktar daha artış gösterdiği fark edilmektedir.

Son dönem içerisinde AYM tarafından verilen bir kararda pasaport iptali yaşayan kimselerin de OHAL Komisyonuna başvuru yapabilecekleri ifade edildi. Bu nedenle OHAL Komisyonu'nun görev ağırlığının daha da çok artacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

OHAL Komisyonu'nun görev süresi 1 yok kadar uzatıldı ancak bu 1 yıl boyunca çalışacağı anlamına gelmeyecektir. Zira standart inceleme hızıyla devam edilirse bu durumda yaz aylarına kalmadan çoğu kişinin hakkında karar çıkmış olacaktır. Böylelikle mahkeme yolu görünecek ya da idare mahkemesine dava açılabilecektir. Hali hazırda sadece Ankara’daki belirli mahkemeler bu davalara bakmaktadır. Bu da yığılmalara neden olmaktadır. Sürecin daha da hızlı bir şekilde ilerlemesi için en tedbirler alınması son derece önem arz etmektedir. Aksi takdirde mahkeme süreçleri beklenmedik şekilde uzayacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.