Orman Muhafaza Memurları da Fiili Hizmet Zammı İstiyor

Orman Muhafaza Memurları da Fiili Hizmet Zammı İstiyor

Tehlikeli bir meslek grubunda olduklarını ifade eden orman muhafaza memurları kendisine fiili hizmet zammı ödenmesini istiyor.

Erken Emeklilik Sağlayacak

Tehlikeli olarak sınıflandırılan bazı meslek grupları için fiili hizmet zammı ödenmektedir. yıpranma payı da denilen bu uygulama ile birkaç sene erken emeklilik imkanı sağlanmaktadır. Özellikle asker, polis gibi güvenlik güçleri bu zam ile anılmaktadır. Ancak fiili hizmet zammından faydalanan diğer meslekler de vardır. Bu meslekler kanunla düzenlenmiştir ama orman muhafaza memurluğu kanunda sayılan riskli meslekler arasında yer almamaktadır.

Orman muhafaza memuru olarak görev yapan kişiler kendilerinin de tehlikeli bir görevi icar ettiğini ifade etmektedir. Ormanlarda hiçbir güvenlik önlemi söz konusu değildir. Hem doğadan hem de insanlardan kaynaklanan riskler mevcuttur. Avcılar tarafından yanlışlıkla vurulan, hayvan saldırısına uğrayan, hava koşullarında yararlanan, meslek kazası geçiren, sakat kalan pek çok personel vardır. İşte bu sebeplerden ötürü orman üretim işlerinin de tehlikeli meslek grupları içinde yer almasını istiyorlar.

TBMM üyeleri, Bakanlar, Basın ve gazetecilik kartı sahibi olanlar ve TRT'de basın kartı sahibi olanlar gibi meslek grupları yıpranma payı alma hakkına sahiptir. Bu meslek grupları orman muhafaza memurlarına göre çok daha az tehlikelidir. OGM ve DKMP bünyesinde görev yapmakta olan orman muhafaza memurlarına da yıpranma hakkı verilmelidir. böylece 1 yıl için 90 gün yıpranma hakkı kazanılır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.