Orta Vadede Yurtdışına 100 Bin İşçi Gönderilecek

Orta Vadede Yurtdışına 100 Bin İşçi Gönderilecek

Türkiye müteahhitler birliği tarafından 2020 yılı için 20 milyarlık sözleşme imzalandı ve orta vadede yurtdışına 100 bin işçi gönderilecek.

İnşaat İşçisi Gönderilecek

Türkiye müteahhitler birliği 2019 yılında 100 bin 100 projeyi hayata geçirdi ve 400 milyar dolar ciro elde etti. Bunun 18 milyar dolarlık sözleşmesi yurtdışında hayata geçirildi. 2020 yılı içinse 20 milyar dolarlık sözleşme imzalandı. Bu projelerin hayata geçirilmesi içinse yurtdışında işçi ihtiyacı bulunuyor. İhtiyacın karşılanması için orta vadede 100 bin işçi alımı yapılacaktır. Alınan işçiler inşaat sektöründe faaliyet gösterecektir. İnşaat sektöründe deneyimi olan kişilerden seçilen işçiler yurtdışına gönderilecektir.

Körfez Ülkelerinde İhtiyaç Çok

Yurt dışında yapılan işlerde işçiler ile iş arasında uyuşmazlık yaşanabiliyor. Özellikle Körfez ülkelerinde uyuşmazlık çokça yaşanıyor. Söz konusu ülkelerde hafta sonu tatili Cuma ve Cumartesi günü yapılırken, ülkemizde Cumartesi Pazar günleri tatil yapılmaktadır. Bu durumdan ötürü Türk işçiler pek tercih edilmiyor.

Yurt dışına işçi gönderilmesinde yaşanan sorunların çözümü için 3 kamu bankası tarafından 45 bin dolarlık teşvik verilecek. Böylece yurtdışına daha fazla işçi gönderilebilecektir. Gerekli finansal destek ise bankalarca karşılanacaktır.

Yurtdışında çalışmak isteyen vatandaşlar için 100 bin işçi alımı oldukça büyük bir fırsattır. Bu alımlar peyderpey yapılacaktır. Adaylar alımları takip ederek başvurularını yapabilir. Gerekli şartları sağladıkları takdirde yurtdışında çalışma imkanı bulabileceklerdir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.