Özel Okullar Neden Kapanıyor

Özel Okullar Neden Kapanıyor

Türkiye’de sayısı hızla artan özel okullar yine hızla kapanıyor? Özel okullar neden kapanıyor?

Özel Okul Sayısı Çok Arttı

2011-2012 eğitim öğretim yılında Türkiye’de 885 özel lise bulunurken, 2018 yılında bu sayı 2 bin 989’a çıktı. Dershanelerin kapanmasının ardından MEB özel okul teşviki vermeye başladı.

İşte bu teşvikler nedeniyle özel okullara olan talepler arttı. Özel okul açmak da cazip bir iş haline geldi. 2018 yılında özel okula giden öğrenci sayısı yüzde 400 artmıştı ve 1,5 milyona ulaşmıştı. Ancak MEB tarafından verilen teşvikler kaldırıldı ve aileler özel okul masraflarını tek başına karşılayamadığı için çocuklarının okulunu değiştirmek zorunda kaldı. Bu yüzden de özel okul masrafları sabit kalırken, öğrenci sayısı azaldığı için gelirler de azaldı. Şimdi ise her geçen gün yeni bir özel okulun kapandığı haberi geliyor.

Diğer yandan ise ülkemizdeki ekonomik veriler negatif yönde seyretmeye devam ediyor. İşsizlik de artarak devam ediyor. Bu koşullar altında öğretmenler cüzi ücretlerle çalışamaya razı oluyor. Tüm bu faktörler birleşince özel okullar iflas bayrağını çekiyor ve işsiz öğretmen sayısı da artarak devam ediyor.

Ülkemizde tam 130 okulla zincir özel okul olan Doğa Koleji şu günlerde yaşadığı mali sıkıntılarla gündeme geliyor. Okulun kapanması ise seçeneklerden biri olarak değerlendiriliyor. Diğer özel okulların da kısa sürede kapatma kararı alabileceği ihtimali düşünülüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.