Pandemi Sürecin Mesleki Eğitime İlgi Arttı

Pandemi Sürecin Mesleki Eğitime İlgi Arttı

Pandemi sürecinde mesleki eğitimin öneminin daha net anlaşılması ile birlikte 2020-21 eğitim öğretim dönemi için meslek liselerine olan ilgini oldukça arttığı görülüyor.

Meslek liseleri bu ülkenin eğitim sisteminde yıllarca kanayan yara olarak kalmıştı. Hatta bir dönem meslek liseleri herhangi bir yere yerleşemeyen ve akademik anlamda hiçbir umut vadetmeyen öğrencilerin mecburi adresi olarak görülmeye başlanmıştı. Fakat son 10 yılda yapılan yatırım ve düzenlemeler ile birlikte meslek liselerine olan ilgini arttığı görülmüştü.

O artan ilginin ise bu sene rekor seviyeye yükseldiği görüldü. Özellikle pandemi sürecinde meslek liselerinde üretilen maske, tıbbı ekipman ve dezenfektan gibi ürünlerin basına yansıması ile birlikte velilerin meslek liselerine olan ön yargısının kırıldığı görülüyor. Meslek liselerinde doluluk oranı yüzde 97 seviyesine kadar yükselirken nakillerle birlikte meslek liselerinin tam doluluk oranına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bakanlık Çalışmalarına Devam Ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı ise Türkiye’de mesleki eğitimin cazip hale gelmesi ve kalitenin arttırılması için çalışmalarına devam ediyor. Ülkemizde birçok sektörde kalifiye elemen eksikliği görülürken bunu gidermenin en hızlı ve kaliteli yolunun mesleki eğitimden geçtiği ifade ediliyor. Bakanlık önümüzdeki süreçte mesleki eğitimi çok daha cazip gale getirmek için yeni adımlar atmayı planlıyor. Bu noktada meslek lisesi mezunlarının işe alınması ve belirli bir süre istihdam edilmesinin garanti edilmesi durumunda devletten yüzde 40’a varan teşviklerin verilmesi planlanıyor.

MEB tarafından mesleki eğitimi güçlendirmek amacıyla yapılacak çalışmanın tamamlanması durumunda meslek liselerinin kalitesinin kısa süre içerisinde istenilen seviyeye ulaşması ön görülüyor. Ayrıca yapılacak yasal çalışma ile birlikte meslek liseleri öğrencileri için staj süresinin haftanın 4 gününe çıkartılması ve ücretinde askeri ücretin yüzde 50 seviyesine çıkartılması planlanıyor.

Meslek Liselerinde Mesleki Eğitim 9. Sınıfta Başlayacak

Meslek liselerinde verilen eğitimin kalitesini ve niteliğini arttırmaya yönelik çalışmalar kapsamında 2020-21 eğitim öğretim döneminden itibaren öğrenciler meslek lisesine adım attıkları 9. Sınıftan itibaren alan seçimi yaparak haftada 10 saatlik bir meslek dersi almaya başlayacaklar. Daha önceki yıllarda meslek liselerinde alan seçimi ve meslek dersleri 10. sınıftan itibaren başlıyordu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.