Polis Akademisi Mezunları Uzlaştırmacı Olabilecek

Polis Akademisi Mezunları Uzlaştırmacı Olabilecek
Polis Akademisi Mezunları Uzlaştırmacı Olabilecek
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzlaştırmacı Olacaklar Genişletildi

Ceza Muhakemesi Uzlaştırma Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler 31 Aralık tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre polis akademisi mezunlarının da uzlaştırmacı siciline kayıt olmasına imkan tanındı.

Ceza muhakemesindeki kurumlardan biri olan uzlaştırma için uzlaştırmacılar hizmet vermektedir. Uzlaştırmacı olma şartları da yönetmelikle belirlenmiştir. 4 yıllık hukuk mezunu olan veya hukuk eğitimi veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat, maliye mezunları uzlaştırmacı olabilmekteydi. İşte bu eğitim şartlarına polis akademisi de eklendi. Ayrıca TC vatandaşı olmak, tam ehliyetli olmak, avukat iseler baroya kayıtlı olmak gerekmektedir.

70 Puan Şartı Düzeltildi

Diğer bir değişiklik ise 70 puan barajı oldu. Önceden uzlaştırmacılık sınavında 70 puan barajını aşanlar uzlaştırmacı olur hükmü değiştirildi. Buna göre sınavda en yüksek puanı alan adaylardan ilanda belirtilen kontenjan kadar aday başarılı sayılacaktır. Yani bakanlık tarafından belirlenen uzlaştırmacı ihtiyacı kadar aday başarılı sayılacaktır.

Bu düzenleme yapılmadan önce adaylar 70 puan barajını geçiyor ancak uzlaştırmacı olamıyordu. Çünkü sınav sonucunda yapılan başarı sıralamasına göre en yüksek puanı alan, kontenjan kadar aday başarılı sayılıyordu. Fakat yönetmeliğe göre 70 puan barajını geçen herkesin başarılı olması gerekiyor. İşte bu çelişkinin giderilmesi için gereken yönetmelik değişikliği yapıldı.

Polis Akademisi Mezunları Uzlaştırmacı Olabilecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın