Polis Akademisi Mezunları Uzlaştırmacı Olabilecek

Polis Akademisi Mezunları Uzlaştırmacı Olabilecek

Ceza Muhakemesi Uzlaştırma Yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrasında polis akademisi mezunlarına da uzlaştırmacı olma şansı tanındı.

Uzlaştırmacı Olacaklar Genişletildi

Ceza Muhakemesi Uzlaştırma Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler 31 Aralık tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre polis akademisi mezunlarının da uzlaştırmacı siciline kayıt olmasına imkan tanındı.

Ceza muhakemesindeki kurumlardan biri olan uzlaştırma için uzlaştırmacılar hizmet vermektedir. Uzlaştırmacı olma şartları da yönetmelikle belirlenmiştir. 4 yıllık hukuk mezunu olan veya hukuk eğitimi veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat, maliye mezunları uzlaştırmacı olabilmekteydi. İşte bu eğitim şartlarına polis akademisi de eklendi. Ayrıca TC vatandaşı olmak, tam ehliyetli olmak, avukat iseler baroya kayıtlı olmak gerekmektedir.

70 Puan Şartı Düzeltildi

Diğer bir değişiklik ise 70 puan barajı oldu. Önceden uzlaştırmacılık sınavında 70 puan barajını aşanlar uzlaştırmacı olur hükmü değiştirildi. Buna göre sınavda en yüksek puanı alan adaylardan ilanda belirtilen kontenjan kadar aday başarılı sayılacaktır. Yani bakanlık tarafından belirlenen uzlaştırmacı ihtiyacı kadar aday başarılı sayılacaktır.

Bu düzenleme yapılmadan önce adaylar 70 puan barajını geçiyor ancak uzlaştırmacı olamıyordu. Çünkü sınav sonucunda yapılan başarı sıralamasına göre en yüksek puanı alan, kontenjan kadar aday başarılı sayılıyordu. Fakat yönetmeliğe göre 70 puan barajını geçen herkesin başarılı olması gerekiyor. İşte bu çelişkinin giderilmesi için gereken yönetmelik değişikliği yapıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.