Polisliği Kazanıp Askere Gidenler İçin Önemli Değişiklik

Polisliği Kazanıp Askere Gidenler İçin Önemli Değişiklik

PMYO, POMEM ve PAEM gibi polis eğitim kurumlarının sınavlarına girip kazanan ancak askerde olduğu için kayıt yaptıramayanlar için önemli değişiklikler yapıldı.

Hakları Saklı Tutulacak

Birçok kişinin hayallerini süsleyen polislik için sınavlara giren ve kazanan adaylardan bazıları askerde oldukları için kayıt işlemlerini gerçekleştirememekteydi. Bu da hak kaybına uğramalarına neden olmaktaydı. İşte bu nedenle 4 yönetmelikte değişiklik yapılarak durum düzeltildi. Bundan sonra başvurularda askerlik ile ilişiğini gösterir belge istenmeyecek. Askerde olan adayların hakları ise saklı tutulacak. Böylelikle terhis olduktan sonraki eğitim dönemine katılmaları mümkün olacaktır. 

Disiplin Notunun Etkisi Artırıldı

Yapılan önemli değişikliklerden bir diğeri de mezuniyet notu ile ilgili oldu. Buna göre adayların mezuniyet notları önceden %80 oranında başarı puanı ve %20 oranında disiplin notundan oluşmaktaydı. Yapılan değişiklik ile birlikte başarı puanının etkisi %70’e düşürüldü, disiplin notunun etkisi ise %30’a çıkarıldı.

Bu değişiklikler ilk alımdan itibaren uygulamaya konulacak. Adayların kendilerini yeni kurallara göre ayarlaması gerekmektedir. Merak edilen sorulardan birisi de yapılan bu değişikliklerin geriye dönük olarak işleyip işlemeyeceğidir. Ancak belirtmek gerekir ki bu değişiklikler geriye dönük olarak bir etki oluşturmayacaktır. Ancak bundan sonraki adaylar için geçerli olacağını söylemek mümkündür. Ancak hak kaybı olduğunu düşünen adaylar mahkemelere başvurabilir. Mahkemeler tarafından verilecek kararlar neticesinde yeni bir yol haritası belirlenecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.