Sağlık Personeli Alım Usulüne Yürütmeyi Durdurma Geldi

Sağlık Personeli Alım Usulüne Yürütmeyi Durdurma Geldi
Sağlık Personeli Alım Usulüne Yürütmeyi Durdurma Geldi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakanlık Bu Usulle Alım Yapmadı

Genel Sağlık-İş Sendikası, sözlü sınav ile sözleşmeli sağlık personeli alımını öngören esasların yürütmesini durdurmak için başvuruda bulunmuştu. Bu başvurunun sonucunda Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. Kararın gerekçesinde ise sözlü sınav usulüyle yapılacak olan alımlarda objektifliğin sağlanamayacağı iddia edildi.

Bunun nedeni olarak da sözlü sınav usullerinin merkezi sınav kuruluna bırakılmış olması gösterildi. Ayrıca sağlık çalışanlarına adeta bir yetenek sınavı gibi uygulanacak olan bu sözlğ sınavın mesleğin gerekliliklerine de uymadığı sendika tarafından savunuldu.

Danıştay tarafından verilen karar ile sözlü sınav ile sözleşmeli sağlık personeli alımı yapılmasının önüne geçilmiş oldu. Ancak belirtmek gerekir ki her ne kadar usul ve esaslarda böyle bir düzenleme var olsa da Sağlık Bakanlığı bugüne kadar böylesi bir alım gerçekleştirmedi. Her zaman KPSS sıralamasına göre alım yapan Sağlık Bakanlığı bundan sonra sözlü sınav ile alım yapmak istese dahi mevzuatlar engel teşkil edecektir.

Danıştay 12. Dairesi tarafından verilen kararda sözlü sınavda oluşan keyfiyetlere de yer verildi. Dolayısıyla başka kurumlarda da yapılan sözlü sınavlarda yaşanan usulsüzlükler karşısında bu karar da gerekçe gösterilebilir. Böylelikle sözlü sınava karşı iyi bir savunma yapılması mümkün olabilir.

Sağlık Personeli Alım Usulüne Yürütmeyi Durdurma Geldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın