Sakarya’da Poliklinik Muayeneleri Durduruldu, Ameliyatlar İptal Edildi

Sakarya’da Poliklinik Muayeneleri Durduruldu, Ameliyatlar İptal Edildi

Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs salgını ile mücadele tedbirleri kapmasında kentte bulunan kamu ve özel hastaneler ile ilgili yeni kararlar aldı.

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında yeni kararlar alan Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu, kentte bulunan kamu ve özel hastanelerde acil olmayan ameliyatların durdurulması ve devlet hastanelerinde bulunan tüm poliklinik işlemlerinin durdurulması kararını verdi. Bu kapsamda kentte bulunan devlet hastaneleri poliklinik hizmeti vermeyecek.

Sakarya Valiliği tarafından yapılan açıklamada koronavirüs salgınının yayılım hızı artışa geçtiği için Sakarya Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu başkanlığında toplanan 9 Nolu İl Pandemi Kurulunda, kentte bulunan tüm kamu ve özel hastanelerde geçerli olacak yeni tedbirler alındı. Yapılan açıklama 2 Kasım itibari ile Yenikent Devlet Hastanesi, Pandemi Hastanesi olacak. Hayati önem taşıyan ameliyatlar dışında tüm ameliyatlar durdurulacak. Sağlık Kurulu’nun kapatılarak bu hizmetin Sakarya Eğitim ve Araştırma ve Toyota-Sa Acil Yardım Hastanesinde verilmesine ve Tozlu Semt Polikliniği hariç tüm muayenelerin durdurulmasına karar verilmiştir.

Yoğun Bakımları İçin Hazırlık Çağrısı

Tüm özel hastaneler için de gerektiğinde yüzde 25 kapasiteleri ile covid-19 hastalarına ayırmaları kararı verildi. Servis ve yoğun bakımı olan özel hastaneler kapasitelerinin yüzde 25’i kadar gerektiğinde ayıracak. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil, onkolojik ve bekletilmesi hayati sıkıntıya yol açacak ameliyatlar dışında tüm diğer ameliyatlar iptal edildi. Bu tedbirler ile olası yaygın hızının önlenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda alınan tedbirler 2 Kasım itibari ile hayata geçirilecek.

Kararda ayrıca Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi temel ve cerrahi branşlar dahil tüm akademisyenlerin gerektiğinde pandemi süresince Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, ihtiyaç duyulması halinde diğer hastanelere görevlendirmelerine kadar verildi. Tüm bu kararların yer aldığı açıklamada şunlar kaydedildi.

"Poliklinik hastalarından sadece MHRS randevusu olanların hastanelere alınması, çok zorunda olmadıkça refakatçi kabul edilmemesine, elektif ameliyatların kısıtlanması ve randevusuz hasta bakılmaması sonucu mesaileri azalan tüm sağlık personelinin Başhekimlerin uygun gördükleri alanda çalıştırılmalarına, ildeki kamu, özel tüm hastanelerde ziyaretçi kısıtlamasına kesinlikle uyulmasına 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.