Şeker Fabrikalarındaki Mevsimlik İşçiler Kadro İstiyor

Şeker Fabrikalarındaki Mevsimlik İşçiler Kadro İstiyor

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (TÜRKŞEKER) tarafından Türkiye genelinde daimi işçi alınmasına mevsimlik işçiler tepki göstererek kadro istedi.

Şeker Fabrikaları İşçi Almasın, Kadro Versin

Şeker Fabrikaları tarafından Türkiye genelinde yapılacak olan 500 işçi alımı için ilana çıkıldı ve şu anda başvurular alınıyor. İşte bu duruma mevsimlik işçiler tepki gösterdi. Uzun yıllardır şeker fabrikalarında mevsimlik işçi olarak çalışan işçiler, işçi almak yerine kendilerine kadro verilmesini talep etti.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş tarafından meslek lisesi ve dengi okul mezunları ile ön lisans ve lisans düzeyinde alımlar yapılmaktadır. Mevsimlik işçiler alım yapılan bu pozisyonlardan şartları sağladıklarında istihdam edilebilirler. Yıllardır bu fabrikalarda çalışan kişilere öncelikli olarak işe alma hakkı verilmelidir. İşçiler şartlarını sağlayamadığı pozisyonlar içinse alım yapılmaya devam edilebilir. 

İşçiler kendilerinin görmezden gelinerek ilana çıkılmasına tepki gösteriyor. Uzun yıllardır emek verdikleri fabrikaların kendilerini daimi işçi statüsüne geçirmesini istiyorlar. Böylece işçiler iş güvencesine sahip olurken, işveren de bu alanda uzun yıllara dayanan deneyimi olan işçilerle çalışacaktır. 

Mevsimlik işçiler tek bir pozisyonda değil, pek çok iş kolunda faaliyette bulunabiliyor. Bu sayede ilanda yer alan pek çok pozisyonu karşılamaları da mümkündür. Bu durumdan işçi de işveren de karlı çıkacaktır.

Şeker fabrikalarına yeni işçi alınması halinde mevsimlik işçilerin çalışma süresi de düşecektir. bu da işçilerin ikinci kez mağdur olması anlamına gelecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.