Sendikalar Yarın Asgari Ücret İçin Toplu Açıklama Yapacak

Sendikalar Yarın Asgari Ücret İçin Toplu Açıklama Yapacak

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK yarın saat 11.15’te asgari ücret tespit komisyonunun çalışmalarını değerlendiren açıklama yapacak.

Komisyon Nasıl Çalışıyor?

Asgari ücret tespit komisyonu her sene Aralık ayında toplanarak bir sonraki sene uygulanacak olan asgari ücreti belirliyor. Çalışmalar kapsamında işçi, işveren ve hükümet ev sahipliğinde olmak üzere toplamda 3 toplantı yapılıyor. Bu toplantılarda herkes tekliflerini sunuyor. Yapılan müzakereler sonucunda ise asgari ücrete yapılacak olan zam konusunda karar kılınıyor. 

Bu sene görüşmeler ilk olarak 2 Aralık tarihinde başladı. Hükümet ve işverenler ev sahipliğindeki toplantılar yapıldı. Son toplantı işçilerin ev sahipliğinde yapılacak ve nihai karar alınacak. Bu görüşmelerde işçi temsilcisi sendikalar 2.578 liranın adlında pazarlığa oturmayacaklarını açıklamıştı. Çünkü bu sınır yaşam maliyetinin asgari sınırı olarak hesaplanmıştı. İşverenler ise 2.262 lira önerdi. Teklifler alındığına göre sıra değerlendirme yaparak son kararı vermeye geldi.

Sendikalar Açıklama Yapacak

Asgari ücret için pazarlık devam ederken sendikalar da tüm gelişmeleri en yakından takip ediyor. Yaşanan gelişmeleri değerlendirmek adına zaman zaman medyada açıklamalarda bulunuyorlar. Ancak toplu olarak henüz bir açıklama yapılmadı. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK yarın toplu açıklamalarda bulunacak. Toplantıda Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışmalarını değerlendirilecek. Yapılan değerlendirme sonrasında varılan görüşler de kamuoyu ile paylaşılacak.

Üç işçi konfederasyonunun toplantısı yarın saat 11.15’te Türk-İş Genel Merkezi'nde yapılacak ve ortak basın açıklaması gerçekleştirilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.