Sınıfta Öğretmen ve Öğrenciler İçin Maske Zorunlu mu

Sınıfta Öğretmen ve Öğrenciler İçin Maske Zorunlu mu

Normalleşme sürecinde, eğitim öğretime de devam edilmeye başlanıyor. Peki, sınıfta öğretmen ve öğrenciler için maske zorunlu mu?

Normalleşme sürecinde, maskenin ne zaman takılıp takılmayacağı konusunda şimdi de öğretmen ve öğrencilerin aklı karıştı. Öğretmenler için maske zorunlu mu sorusunun yanıtı merak ediliyor. Okullarda yüz maskesi kullanımının zorunlu kılınması, maskeler ile konuşma, dil ve sosyal etkileşimlerin çocukların gelişimine olumsuz etkileri olabileceği yönünde bir tartışma konusu ortaya çıktı.

Eğitim Öğretim Başladı!

Salgın nedeni ile ara verilmiş olan eğitim öğretim, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de başladı. Toronto Üniversitesinde, uygulamalı insan gelişimi ve psikoloji profesörü olan Kang Lee yaptığı açıklama ile maske zorunluluğuna da bir bakış açısı getirdi. Maskeli eğitimin sınıf arkadaşları ve öğretmenleri ile etkileşim konusunda faydalarından çok zararlarına değinen Lee, çocukların maske takan kişiyi tanımayacağınız ifade etti. Kang Lee maske yorumu olarak şu sözler ile ifade etti.

‘‘Yüzümüzü, özellikle de yüz kaslarının çoğunu duyguları ifade etmek için kullanıyoruz. Kaslarımızın nasıl hareket ettiği, yanaklarımız ve dudaklarımız dahil olmak üzere duyguları iletmek için pek çok şey yapıyoruz. Ama şimdi onları maskeyle kapatıyoruz.’’

Sosyal becerilerini geliştirmeye devam eden çocukların, kişinin yüzünü tam olarak görmeden belirli duyguları tanımada sorun yaşaması kaçınılmaz olacak. Konuşma iletişimi yalnızca ses yoluyla gerçekleşmiyor. Çocuklar birini anlamaya çalıştıklarında, aslında gözlerine, burunlarına, ağızlarına ve dudaklarının nasıl hareket ettiğine dikkat ediyorlar. Daha sonra bu bilgiyi o kişinin ne hakkında konuştuğunu anlamak için kullanıyorlar.

Yani birinin yüzünü görmeden, o kişinin ne söylediğini anlamak onlar için zor olabilir diyerek, aslında okullarda maske takılmasının zararı olur mu sorusunun yanıtını da net bir şekilde açıklamış oldu. Çocuk gelişimi kapsamında olumsuz bir etki olacağını söyleyen Lee, bu durumun çözümlenmesi için başka öneriler geliştirilme de dedi. Sosyal mesafe dışında, çocukların virüsten korunması için başka alternatiflerin olması, yaşanabilecek olan bu sorunun da ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.