Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanan Günlerde İşçiler Tatil Ücreti Alabilir

Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanan Günlerde İşçiler Tatil Ücreti Alabilir

Sokağa çıkma yasağı bir resmi tatil olmadığı için yasak günlerinde çalışanlar çifte ücrete hak kazanamayacaktır.

Sokağa Çıkma Yasağında Çalışanlar

Ülkemizde kovid 19 tedbiri olarak sokağa çıkma yasağı kısmen uygulanmaya başlanmıştır. Yasağın istisnaları kapsamında işe giden bazı vatandaşlar da bulunuyor. Örneğin imalat sektöründe çalışanlar işe devam edecektir. Peki, sokağa çıkma yasağı uygulanan günlerde çalışanlar tatil ücreti alacak mıdır?

Sokağa çıkma yasağı, Umumi Hıfzısıhha Kanunu hükümlerine göre uygulanır. Halk sağlığını tehdit eden bir salgın olduğu için devlet önlem almıştır. Kamu sağlığını korumak adına sokağa çıkmak yasaklanmaktadır. Bu nedenle sokağa çıkma yasağının bir tatil olduğu söylenemez. Hukuki anlamda tatil olmadığı için sokağa çıkma yasağı olan günlerde tatil ücretine hak kazanılamayacaktır.

Ancak 4 günlük sokağa çıkma yasağında istisnai bir durum vardır. 23 Nisan ulusal bir bayramdır ve resmi bayram olduğu için bugün çalışanlar tatil ücretine hak kazanacaktır. Sokağa çıkma yasağında çalışanlar 23 Nisan günü için günlük ücretinin iki katını alacaktır. Önümüzde 1 Mayıs işçi bayramı vardır ve resmi bir bayramdır. 1 Mayıs için de çifte ücret ödenmelidir.

Eğer işçinin hafta tatili 23 Nisan gününe denk gelmişse işçi bir günlük ücret alacaktır. Resmi tatillerde fazla mesai yapılırsa fazladan çalışılan her bir saat için çifte saatlik ücret ödenecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.