Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Olan Büyükşehir Sayısı 9’a Yükseldi

Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Olan Büyükşehir Sayısı 9’a Yükseldi

16-19 Mayıs tarihlerinde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağından 9 il muaf tutuldu ve 15 ilde yasak uygulanacak.

Hangi İller Muaf Tutuldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı 4 günlük sokağa çıkma yasağının ayrıntıları giderek netleşiyor. Her hafta sonu uygulanan yasak 19 Mayıs resmi tatili birleştirildi ve toplam 4 günlük yasakta karar kılındı. 

Bu seferki yasak bütün büyükşehir belediyeleri için uygulanmayacaktır. İlk olarak Adana, Aydın, Denizli ve Şanlıurfa valilikleri yasaktan muaf tutulduklarını açıklamıştı. İşte bu illerin sayısı giderek arttı. Son duruma göre pek çok il valiliği daha kendilerinin yasaktan muaf olduğunu duyurdu. Antalya, Diyarbakır, Hatay, Maraş, Mardin, Tekirdağ, Ordu ve Muğla illerinde de 4 günlük yasak uygulanmayacaktır. 

15 İlde Yasak Uygulanacak

Valiliklerden yapılan açıklamalar sonrasında yasağın uygulanacağı iller sadece en çok risk taşıyan yerler olmuştur. Sadece 15 ilde yasak uygulanacaktır. Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Konya, Bursa, Balıkesir, Kayseri, Manisa, Sakarya, Kocaeli, Van ve Zonguldak illerinde yasak uygulanacaktır.

Bu illerde 16 Mayıs günü saat 00.00’da yasak başlayacaktır. 19 Mayıs saat 24.00’da ise sona erecektir. Hafta sonu uygulanan yasak her hafta olduğu gibi uygulanacaktır. Ancak 18-19 Mayıs tarihlerinde marketler ile online alışveriş kanalları açık olacaktır. Buralarda çalışan kişiler işe gidebilecektir. Vatandaşlar sadece buralardan alışveriş yapmak ya da ekmek almak gibi sebeplerle evden çıkabilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.